SÝRIA – Obyvatelia Sýrie potrebujú pomoc, aby sa mohli opäť postaviť na nohy a žiť dôstojný život. V nádeji na skoré ukončenie vojenského konfliktu sa medzinárodná pápežská nadácia ACN – Aid to the Church in Need rozhodla vyčleniť pre Sýriu viac ako tri milióny eur. Schválila balík 40 projektov zameraných na obnovu, rekonštrukciu aj vzdelávanie.

Pápežská nadácia ACN, ktorá má od marca 2017 svoje zastúpenie aj na Slovensku ako ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi, pomáha sýrskemu obyvateľstvu už od vypuknutia občianskej vojny v roku 2011. Sýrskym kresťanom z rozličných denominácií a obradov tentokrát pomôže novým balíkom pomocných opatrení, ktorý zahŕňa 40 projektov pastoračnej a núdzovej pomoci. Nadácia chce pomôcť ľuďom v krajine, ktorá neustále trpí. Nielen v dôsledku vojny, ale aj pod ťarchou rôznych ekonomických sankcií. „Tieto sankcie zabíjajú sýrsky ľud rovnako, ako ho zabíjajú zbrane,“ povedal v júni tohto roku maronitský biskup Joseph Tobji z Aleppa pred Európskym parlamentom v Bruseli.

 „Prečo musia deti a chorí ľudia umierať kvôli nedostatku liekov? Prečo musia ľudia umierať od hladu? Sú nezamestnaní, kvôli sankciám stratili možnosť zarábať si na živobytie a  preto umierajú v bezútešných podmienkach,” povedal biskup európskym poslancom.

ACN sa rozhodla odpovedať na zúfalú prosbu katolíckych aj pravoslávnych komunít v Sýrii. Prerozdelí viac než dva milióny eur na zabezpečenie základných potrieb a zdravotnej starostlivosti pre núdzne a vysídlené rodiny v rôznych častiach krajiny, najmä v mestách Aleppo a Homs.

Maronitský arcibiskup Joseph Tobji v zbombardovanej maronitskej katedrále v Aleppe.

Situácii v Sýrii nepomáha ani neustály problém s migráciou. Biskup Tobji ho prirovnáva k otvorenej rane, ktorá stále krváca. Veľkú časť ľudí, ktorí sa stali nedobrovoľnými emigrantmi, tvoria sýrski kresťania. Už pred vypuknutím konfliktu boli v krajine menšinou, ale ako povedal biskup: „Ak situácia, ktorá vznikla počas vojny neskončí, naša komunita úplne zmizne.“ Sýriu už opustili dve tretiny kresťanov a otázkou je, kto zostane, aby znovuvybudoval zničenú krajinu. Kresťania vždy tvorili kultúrny most medzi východom a západom a boli dôležitým prvkom udržiavajúcim pokoj v sýrskej spoločnosti. „Ak kresťania z tohto regiónu vymiznú, vznikne množstvo problémov – ako pre ich vlastnú krajinu, tak aj pre Európu, ktorá nie je až tak ďaleko,“ dodal.

Mimoriadna pomoc pre deti a mladých

Teraz je dôležitá budúcnosť krajiny. Aj preto je jedným z hlavných cieľov ACN pomoc deťom a mladým ľuďom. Štvrtina schválených projektov je venovaná oblasti vzdelávania. Štipendijné programy pomôžu financovať univerzitné vzdelanie pre deti z rodín, ktoré by si to inak nemohli dovoliť. Mnoho ľudí je bez práce. A práve nedostatok finančných prostriedkov spôsobuje, že Sýriu opúšťajú celé rodiny. Vďaka štipendijným programom podporí ACN v najbližších mesiacoch 1 215 žiakov, 437 univerzitných študentov v Homse a 105 univerzitných študentov v Damasku. Podporí tiež vzdelávanie detí z 300 chudobných damaských rodín, vzdelávanie detí trpiacich rôznymi chorobami a sirôt. Schválené projekty sa vo veľkej miere venujú pomoci deťom a mladým ľuďom pri prekonávaní traumy z vojnového konfliktu, ktorý trval sedem rokov. Najvýznamnejšou aktivitou je iniciatíva „Dovoľte mi žiť moje detstvo“ v meste Aleppo.

Sestra Joseph Marie sa venuje študentke.

Otec Antoine Tahan, farský kňaz z arménskeho katolíckeho Kostola Svätého kríža, je zodpovedný za túto iniciatívu. Hovorí o nej: „Vďaka pomoci ACN sa deti môžu zbaviť „dospeláckych šiat“ a užívať si dary detstva, ktoré sú nenahraditeľné.“ Okrem toho ACN schválila príspevky na viaceré letné kurzy pre mladých z Aleppa, ktoré bude organizovať Maronitská katolícka cirkev aj Sýrska ortodoxná cirkev.

Pomoc pápežskej nadácie bude smerovať aj na obnovu a rekonštrukciu mnohých kostolov a kláštorov. Na tento účel vyčlenila pápežská nadácia takmer pol milióna eur. Pomoc získajú aj seminaristi a kňazi. Biskup Tobji zdôraznil: „Cirkev je prvým prístavom, kde ľudia nachádzajú útočisko. Nemohla by však pomáhať bez podpory darcov, organizácií a cirkevných nadácií ako je ACN. Naša pomoc umožňuje ľuďom obnoviť si domovy, zamestnať sa a pokračovať v dôstojnom živote.“

Deti pri hrách v misijnom centre ACN v Aleppe.

Biskup aj naďalej vyzýva Západ: „Robte správne rozhodnutia! Pomôžte nám dosiahnuť mier!“

Medzinárodná nadácia Aid to the Church in Need pomáha Sýrii už od vypuknutia konfliktu v roku 2011.

Vďaka štedrosti darcov z celého sveta poskytla počas siedmich rokov sýrskemu obyvateľstvu pomoc v hodnote viac ako 25 miliónov eur.