Irak

Počet Obyvateľov
43,5 milióna
Štátne Zriadenie
republika
Náboženstvo
islam 98%
kresťanstvo 0,4%
Problém
  • následky vojny
  • extrémna chudoba
  • islamský útlak, terorizmus
Činnosť ACN
Počet Projektov
175
77
Oblasti Pomoci
Omšové milodary
13
Výstavba a rekonštrukcia cirkevných zariadení
6
Núdzová pomoc
1
Vzdelávanie a formácia kňazov, rehoľníkov a rehoľníc
11
Vzdelávanie laikov vo viere
12
Distribúcia Biblií a náboženských kníh
2
Zabezpečenie živobytia pre rehoľné sestry
2
Dopravné prostriedky
24
Mediálna podpora
2

Povstanie z trosiek

Iraku po vojne nezostalo takmer nič. Krajina sa snaží povstať z trosiek, ktoré po sebe zanechal Islamský štát počas rokov obliehania. Úsilie o obnovu však sťažuje korupcia vo vláde a administratíve. Dve tretiny Iračanov sú nezamestnané. Šesť miliónov ľudí je odkázaných na vonkajšiu pomoc.

Obrovské množstvo kresťanov bolo vyhnaných zo svojich miest a dedín v roku 2014, keď sa takzvaný Islamský štát (IS) pokúsil na severe krajiny vytvoriť islamský kalifát, a mnohí z nich sa ešte nevrátili domov. Aj vďaka pomoci vo výške 5,6 mil. eur, ktorú vyčlenila nadácia ACN pre Irak v roku 2019, sa však mnohí kresťania postupne vracajú do svojej domoviny.

Prostredníctvom stavebných a rekonštrukčných prác vytvára ACN stabilitu, perspektívu a v neposlednom rade pracovné miesta. V Iraku sa zameriavame najmä na obnovu kostolov, kláštorov, škôl, materských škôl a farských centier.

Nič však nedáva kresťanom v Iraku väčšiu nádej ako obnova ich kostolov, ktoré zničil tzv. Islamský štát. To zahŕňa aj obnovu kostola Al-Tahira v Bakhdide, najväčšieho kostola v Iraku.

Keby kresťania z celého sveta neboli takí štedrí, dnes by tu už nik nebol.

pastor Georges Jahola

Keď si uvedomíme, že dnes žije v krajine len 10 % z niekdajších 1,5 milióna irackých kresťanov, jasne vidíme, ako bola kresťanská cirkev z Iraku vyhnaná. Arcibiskup Bašar Warda vyjadruje v skratke: “Sme Cirkev mučeníkov, ale po každom mučeníctve nasleduje vzkriesenie.”