Irma na Kube a vlnitý plech

V septembri tohto roku boli rozsiahle oblasti Kuby zasiahnuté hurikánom Irma. Ostrovom otriasli silný vietor s rýchlosťou do 250 km za hodinu, prudké prívalové dažde a prílivové vlny až vo výške 100 metrov, ako aj rozsiahle záplavy.

Asi 10 ľudí prišlo o život a každá oblasť krajiny utrpela značné škody. Aj keď hurikány nie sú v tomto regióne ničím výnimočným, septembrová Irma bola najsilnejším hurikánom za posledné desaťročia. Zničené boli nielen mnohé domy, ale aj kostoly.

V arcidiecéze Camaguey bola napríklad jedna kaplnka úplne zničená, trom kostolom s vážne narušenou statikou hrozí riziko úplného zrútenia a päť ďalších kostolov a kaplniek utrpelo značné škody.

Hurikán zúril deväť hodín a tisícky ľudí museli byť evakuované zo svojich domovov. Hneď ako sa prevalilo to najhoršie, arcibiskup Wilfredo Pino Estevez prišiel na miesto spustošenia – v ťažko zasiahnutom meste Esmeralda našiel kostol úplne zničený.

“Bolo bolestné pozerať sa na náš kostol zrovnaný so zemou,” povedal. „Zvyšky lavíc rozhádzané sem a tam, úplne rozbité sochy a obrazy svätých…”

V neustávajúcom lejaku sa arcibiskup na mieste, kde predtým stál kostol, stretol s manželským párom. Pani Ismaela mu povedala: „Nuž, otec biskup, možno sa nám zrútil kostol, ale cirkev rozhodne nie.“

Pápežská nadácia ACN – Aid to the Church in Need sa rozhodla prispieť nielen na prestavbu niekoľkých zničených kostolov  a kaplniek v arcidiecéze Camaguey, ale aj na rekonštrukciu obydlí rodín v núdzi. Suma 34 300 eur poslúži na nákup 5 000 ks vlnitého plechu pre rodiny, ktoré si tak budú môcť opraviť strechu nad hlavou, a 1 500 ks zamýšľa arcibiskup použiť na opravu škôd na niektorých kostoloch a kaplnkách.

ACN ďakuje v mene arcibiskupa Esteveza a jeho farníkov všetkým štedrým darcom!

Ak chcete aj vy prispieť a pomôcť tak obnoviť hurikánom zničené obydlia a kostoly, použite pri platbe ako špecifický symbol kód 216-08-19.