Počuli ste? Tento príbeh je skutočný!  Odohral sa pred sto rokmi v Portugalsku v malej dedinke, ktorá sa volá Fatima.

Bola nedeľa 13. mája 1917. Deväťročný chlapec menom František spolu so svojou sedemročnou sestrou Hyacintou a desaťročnou sesternicou Luciou pásli ovce.  Rady sa všetci spolu pri práci aj hrávali a aj v tento deň si popri pasení spoločne stavali múrik okolo kríka.

Zrazu však uvideli čosi ako blesk! Mysleli si, že prichádza búrka a začali hnať ovce k ceste. Chceli sa s nimi vrátiť domov skôr, než začne pršať. Keď zostupovali po svahu, zazreli ďalší blesk!

Vtedy všetci traja odrazu zbadali nad menším dubom obďaleč prekrásnu Paniu oblečenú v bielych šatách, žiariacu viac než slnko!

Pani povedala Lucii: „Nebojte sa! Neublížim vám.“

Lucia sa jej bojazlivo spýtala: „Odkiaľ prichádzate?“

Pani odpovedala: „Prichádzam z neba.“

Lucia bola, samozrejme, prekvapená a zvedavá a chcela vedieť viac: „A čo si od nás prajete?“

Žiariaca Pani vtedy Luciu požiadala, aby na to isté miesto, kde ju zbadali,  prichádzala spolu s Františkom a Hyacintou po celých šesť nasledujúcich mesiacov, vždy v trinásty deň, aby im mohla oznámiť niečo veľmi dôležité!

Práve vtedy zúrila prvá svetová vojna a všetci ľudia si priali mier. Skôr ako sa krásna Pani vrátila do neba, odkiaľ prišla, poprosila deti:

„Modlite sa každý deň ruženec, aby ste vyprosili svetu mier a koniec vojny!“

Bola to neuveriteľná udalosť! Deti by boli najradšej všetkým hneď porozprávali, čo zažili, ale mysleli si, že dospelí by im určite len tak neuverili. A tak aj bolo. Rodičia si mysleli, že ich deti si tento príbeh len vymysleli, aby sa urobili dôležité. Dokonca ich preto aj potrestali.

Ale krásna Pani dodržala svoj sľub a vrátila sa! Prezradila deťom, kto je: Panna Mária. Prosila ich, aby sa každý deň verne modlili ruženec, pretože tak budú môcť poraziť zlo vo svete. Prezradila im tiež, ako jej môžu svojimi drobnými obetami pomôcť, aby sa ľudia obrátili a boli dobrí: Vždy, keď ich niečo bolí, alebo keď majú urobiť niečo, čo sa im nechce, majú povedať:

„Ježišu, robím to z lásky k tebe, za obrátenie hriešnikov a ako zmierenie za hriechy voči Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.“

Tri deti verne robili, ako ich to Božia Matka naučila a boli pri tom veľmi šťastné! František a Hyacinta sa dokonca stali svätými, pretože zo všetkých síl robili to, čo si od nich priala Panna Mária: modlili sa ruženec a prinášali obety z lásky k Ježišovi.

Každé dieťa je pre Božiu Matku a pre celý svet veľmi dôležité! Ak všetci budeme robiť to, čo robili Lucia, Hyacinta a František, prispejeme k tomu, že zlo bude porazené, skončia vojny a že sa už na tejto zemi priblížime k raju. Panna Mária totiž prisľúbila:

„Ak ľudia urobia, čo im poviem, bude mier.“