Mjanmarsko – Svätý Otec, Rohingovia a katolíci

Mjanmarsko (Barmu) v dňoch 27.-30. novembra 2017 navštívi pápež František. Udalosť sprevádzajú očakávania, a to okrem iného aj vzhľadom na situáciu mjanmarskej menšiny Rohingov.

“Pápež je aktívnym podporovateľom záujmov Rohingov. Už trikrát v tejto veci prehovoril z Vatikánu a svet jeho podporu registruje. Jeho nadchádzajúca návšteva vyvoláva veľký záujem,“ povedal  kardinál Charles Maung Bo, arcibiskup rímskokatolíckej arcidiecézy Yangon, presvedčený a hlasný zástanca ľudských práv a náboženskej slobody.

Kardinál zároveň dúfa, že pápežova návšteva by mohla prispieť k zlepšeniu situácie prenasledovaných Rohingov. Moslimskí Rohingovia čelia v budhistickom Mjanmarsku dlhodobej diskriminácii. Ich počet v Mjanmarsku do nedávnej krízy presahoval jeden milión. Za posledné tri mesiace  sa ich počet znížil asi o polovicu.

800 000 veriacich rímskych katolíkov tvorí 1,3% celkovej 55 miliónovej populácie. Vysoká koncentrácia katolíkov je predovšetkým medzi etnickými menšinami a oblastiach, kde žijú kmeňové spoločenstvá.

V súčasnosti pozostáva rímskokatolícka cirkev v Myanmarsku zo 16 diecéz s viac ako 750 kňazmi a 2 500 rehoľnými sestrami a bratmi. Diplomatické styky nadviazalo Mjanmarsko s Vatikánom v roku 2010.

Pápežská nadácia Aid to the Church in Need je dlhodobou a vernou partnerskou organizáciou Cirkvi v Mjanmarsku. “Mnohé rozvojové pastoračné projekty sú u nás podporované nadáciou Aid to the Church in Need, čo zásadne ovplyvňuje život našej diecézy, “ vyjadril sa biskup John Hsane Hgyi z diecézy Pathein.