Most medzi Kóreami

S blížiacim sa summitom oboch Kóreí vyzýva Svätý Otec spolu s významnými predstaviteľmi kórejskej cirkvi k modlitbám za pokoj a zmierenie na Kórejskom polostrove.

V piatok 27. apríla 2018 sa v juhokórejskej pohraničnej obci Pchanmundžom stretne prezident Kórejskej republiky (Južnej Kórey) Mun Če-in so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.

Miesto je viac než symbolické – každý deň tam na hraniciach demilitarizovanej zóny stoja oproti sebe vojaci oboch znepriatelených Kóreí. Po vyše desaťročí sa po prvýkrát stretnú lídri oboch krajín tvárou v tvár a budú diskutovať o možnostiach upokojenia situácie, ktorej v posledných rokoch dominovalo napätie a neustála hrozba vojny.

K opatrnému, čiastočnému uvoľneniu napätia došlo až počas nedávnych zimných olympijských hier. Práve v olympijskom juhokórejskom Pjongčangu bola uzavretá dohoda o zajtrajšom stretnutí oboch lídrov, ako aj dohoda o stretnutí vodcu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky Kim Čong-una s prezidentom USA.

Len niekoľko mesiacov pred olympiádou, v čase, keď boli vzťahy medzi Severnou Kóreou a Južnou Kóreou na bode mrazu, keď rétorika bola útočná a keď v novinových titulkoch zahraničnej tlače dominovalo vojenské manévrovanie a nukleárne testy na Kórejskom polostrove, navštívila demilitarizovanú zónu delegácia pápežskej nadácia ACN – Aid to the Church in Need (na fotografii nižšie).

Na čele delegácie boli vtedy juhokórejský vojenský biskup Ju Só-il a riaditeľ národnej kancelárie ACN Kórea Johannes Klausa. Členmi medzinárodnej delegácie boli aj generálny sekretár ACN – Aid to the Church in Need International Philipp Ozores, pakistanský arcibiskup, libanonský provinciál a matka predstavená z Ugandy. V Pchanmundžome, kde sa bude konať zajtrajší summit, vtedy viedol arcibiskup Shaw z pakistanského Lahore delegáciu v modlitbe za pokoj a zmierenie na Kórejskom polostrove.

Pred piatkovým historickým stretnutím pozývajú predstavitelia Katolíckej cirkvi v Kórei spolu so Svätým Otcom Františkom celý svet k modlitbám za úspešný priebeh summitu a za pokoj na Kórejskom polostrove. Na záver stredajšej generálnej audiencie v Ríme pápež o summite povedal:

“Toto stretnutie bude sľubnou príležitosťou na začatie transparentného dialógu a nastúpenie konkrétnej cesty k zmiereniu a obnoveniu bratstva s cieľom zaručiť mier na Kórejskom polostrove aj na celom svete.

Kórejský ľud, ktorí túžobne očakáva mier, uisťujem o svojej osobnej modlitbe a o vernosti celej Cirkvi. Svätá stolica podporuje a povzbudzuje všetky užitočné a úprimné snahy o budovanie lepšej budúcnosti, a to v duchu priateľstva medzi národmi a v duchu vzájomného vychádzania si v ústrety.

Vyzývam tých, ktorí majú priamu politickú zodpovednosť, aby v sebe našli odvahu nádeje a stali sa „mierotvorcami“. Zároveň ich povzbudzujem k tomu, aby s odhodlaním pokračovali v ceste, na ktorú vykročili smerom k spoločnému dobru.”

 

Pápežská nadácia ACN – Aid to the Church in Need pozýva všetkých svojich dobrodincov, podporovateľov a priateľov po celom svete k tejto modlitebnej výzve.

Zjednoťme sa so svojimi bratmi a sestrami v oboch Kóreách vo svojich srdciach a vo svojich modlitbách!