Arcibiskup Chahda: „Nechceme ostávať len pri našom utrpení.“

SLOVENSKO/SÝRIA – Svedectvo o živote v Sýrii, rokoch vojny a nezlomnej viere sýrskych kresťanov odoznieva v týchto dňoch v slovenských mestách vďaka návšteve sýrskeho katolíckeho arcibiskupa Mons. Antoine Chahdu. Prišiel k nám z Aleppa, pred vojnou najväčšieho mesta v Sýrii, a na Slovensku už navštívil Trnavu, Nitru, Bratislavu, Žilinu a Košice, kde sa stretol s mnohými z vás. V piatok sa prihovoril aj účastníkom prezentácie Správy o stave náboženskej slobody vo svete, ktorá sa uskutočnila v Bratislave.

Mons. Antoine Chahda počas sv. omše v Nitre.

Arcibiskup Chahda pricestoval na Slovensko na pozvanie pápežskej nadácie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi ako hosť nultého ročníka Týždňa pomoci prenasledovaným kresťanom. Jeho návšteva zároveň otvára kampaň POMOC PRE SÝRIU.

Pre arcibiskupa je vzácne každé stretnutie, každá modlitba, každá svätá omša a každé slovo povzbudenia od ľudí. Svojím záujmom mu  Slováci dokazujú, že na Sýriu sa nezabudlo a aj v našej malej krajine, ktorej počet obyvateľov je porovnateľný s počtom obyvateľov  mesta Aleppo pred vojnou, sa ľudia zaujímajú o dianie v Sýrii a chcú pomôcť jej obyvateľom.

Možnosť stretnúť sa s Mons. Antoine Chahdom budete mať ešte v Prešove a Ružomberku.

Slávenie záverečnej sv. omše Trnavskej novény, na ktorom sa otec arcibiskup zúčastnil hneď v prvý deň svojej návštevy.

V niektorých mestách sa otec arcibiskup veriacim prihovoril aj počas kázne a sprostredkoval nám nádej a odhodlanie tých, ktorí síce prežili veľké utrpenie, ale napriek tomu chcú prinášať svetlo do tmy. „Pretože my hľadáme nebeský Jeruzalem, ktorý vyžaruje pokoj – ten pokoj, ktorý chce Boh darovať nám všetkým. Chceme vidieť ďalej a neostávať pri našom utrpení, chceme vidieť svetlo a lásku aj v temných časoch. A toto môžeme zažívať, keď budeme už teraz žiť nádej a lásku. Modlitbou musíme prekonávať naše trápenia,“ povedal Mons. Antoine Chahda.

Ďakujeme, že neostávate nečinne stáť za bariérou ľahostajnosti, ale zaujímate sa o pravdu o živote kresťanov v Sýrii a chcete im pomôcť. Pokojná budúcnosť Sýrie je i v našich rukách.

Navštívte stránku www.pomocpresyriu.sk a zistite viac o tom, čo môžete urobiť pre ľudí v tejto vojnou ťažko skúšanej krajine.