Diecéza Rio Branco pokrýva rozsiahle územie v západnej časti Brazílie – viac ako 104 000 km². Obrovské územie diecézy leží v tropickom dažďovom pralese. Je to nepreniknuteľné územie s obrovskými vzdialenosťami, veľa miest je dostupných iba loďou. Z približne 602 000 obyvateľov je 450 000 katolíkov. Vládne tu kritický nedostatok kňazov. V celej diecéze s takým veľkým […]

Diecéza Rio Branco pokrýva rozsiahle územie v západnej časti Brazílie – viac ako 104 000 km². Obrovské územie diecézy leží v tropickom dažďovom pralese. Je to nepreniknuteľné územie s obrovskými vzdialenosťami, veľa miest je dostupných iba loďou.

Z približne 602 000 obyvateľov je 450 000 katolíkov. Vládne tu kritický nedostatok kňazov. V celej diecéze s takým veľkým množstvo ľudí pastoračne pôsobí iba 26 diecéznych kňazov a 28 kňazov z rehoľných rádov.

Fundamentalistické sekty sa šíria veľmi rýchlo, aj v džungli. Majú vyškolených kazateľov s množstvom finančných zdrojov, ktorí sľubujú ľuďom zázraky.

Snáď najznámejšou osobnosťou katolíckej cirkvi na tomto území bol donedávna taliansky misionár otec Paolino Baldassarri, ktorý v Brazílii neúnavne pracoval takmer 70 rokov. Väčšinu toho času strávil na Amazonskom území.

Zomrel 8. apríla 2016 vo veku 90 rokov. Už vtedy  bol ľuďmi považovaný za svätého.

Ešte aj vo veku takmer 90 rokov prekonával obrovské vzdialenosti hlboko do vnútra dažďových pralesov na svojej jednoduchej lodi, aby mohol svojim ľuďom slúžiť. Na týchto cestách mal vždy oblečenú záchrannú vestu a motocyklistickú helmu, pretože nevedel plávať. Aj vo svojom pokročilom veku sa venoval lekárskej službe – liečil a pomáhal nespočetnému množstvu ľudí.

Keď prvýkrát prišiel na územie Amazonského pralesa – pred polstoročím – hneď prvý týždeň takmer podľahol malárii. Zázračne však prežil a čoskoro začal na svojom jednoduchom drevenom kanoe navštevovať osadníkov popri rieke v dažďovom pralese.  Kvôli nedostatku kňazov mnoho rodín stratilo svoju vieru, ale otec Paolino im ju vrátil späť. V čase, keď zomrel, bolo v jeho farnosti 100% katolíkov. V jednom zo svojich  listov napísal, že v tejto komunite, izolovanej v džungli „zárodok  Božieho kráľovstva je skutočný, zatiaľ čo v mestách  je prehlušený našimi vlastnými predstavami o osvietení a pokroku  a našou vplyvnou a všemocnou televíziou.“

Príklad otca Paolina Baldassarriho dokazuje, aká rozhodujúca je prítomnosť kňaza medzi ľuďmi a aké dobré ovocie dokáže jeho účinkovanie priniesť. Napriek tomu je stále ťažšie nájsť misionárov zo zahraničia. Je pravdou, že v mnohých náboženských komunitách v západných štátoch je stále menej povolaní. Na druhej strane Dom Joaquín Pertíñez Fernández, biskup diecézy Rio Branco, si plne uvedomuje potrebu miestnych brazílskych kňazov, ktorí sú navyknutí na náročné podmienky dažďových pralesov.

V súčasnosti sa v jeho diecéze pripravuje na kňazstvo 16 mladých mužov. Diecéza je chudobná. Biskup Joaquín sa z dôvodu potreby pokračovania v diele, do ktorého tak významne  prispel aj skromný nenápadný muž menom otec Paolino Baldassarri,  obrátil o pomoc k ACN.  ACN mu prisľúbila 6 500 eur z rúk svojich dobrodincov.

Ak svoju troškou chcete prispieť aj vy, kliknite na https://acn-slovensko.darujme.sk/1757/. Do poznámky k platbe napíšte kód 212-02-79, alebo ho v prípade inej formy platby použite ako špecifický symbol.

Ďakujeme!