Sýrsky Homs – krehký (ne)pokoj

Pre melchitských gréckokatolíkov v sýrskom meste Homs sú Vianoce 2017 symbolom nádeje a znakom toho, že prekonali zúfalstvo a smrť. Mier je však krehký – len nedávno, 5. decembra 2017, otriasol mestom ďalší z mnohých výbuchov – výbuch autobusu, v dôsledku ktorého zahynulo šesť ľudí a ôsmi boli zranení.

1. decembra 2017 bol opätovne posvätený oltár v Katedrále Panny Márie Kráľovnej pokoja v meste Homs – v centre najtvrdších bojov, najväčšieho násilia a najmohutnejších bombových útokov v Sýrii za posledné tri roky.

Oprava oltára má hlboký symbolický význam. „Rekonštrukcia kostola nemá zmysel, ak sa ľudia doň nevrátia, nemá zmysel bez „rekonštrukcie“ človeka,“ povedal patriarcha Melchitskej katolíckej cirkvi Youssef Absi (na snímke vľavo). „Dnešná slávnosť je slávnosťou opravy kostola, ale tiež oslavou našej vôle zostať tu, v našich domovoch, v našej vlasti. Rekonštrukcia tejto katedrály symbolizuje nádej v našich srdciach. Je znakom toho, že sme prekonali zúfalstvo a smrť.“

Patriarcha Youssef Absi sa pri tej príležitosti v kázni obrátil na svojich veriacich zídených v katedrále: “Mnohí z vašich rodín padli ako mučeníci, vaše domovy boli zničené, boli ste prinútení opustiť ich, prišli ste svoj majetok, peniaze, ale napriek tomu ste nedopustili, aby vás tieto útrapy zlomili a zničili vášho ducha. Vrátili ste sa, plní odhodlania postaviť, čo bolo zničené, a svojou prítomnosťou, tu a teraz, navrátiť život tejto katedrále.”

Katedrála bola v rukách islamských extrémistov do 9. mája 2014. Bomby a guľky zanechali stopy na stenách aj na streche katedrály, mnohé sochy a ikony boli ukradnuté alebo zničené, ostatné predmety zasa spálené. Z mramorových stĺpov sa stali ruiny. V krypte boli znesvätené hrobky kňazov.

“Dva dni po oslobodení mesta Homs nastal v katedrále masívny výbuch, ktorý spôsobil škodu desaťkrát väčšiu, než bola tá predtým. Kupola, strecha a dva podporné múry sa zrútili. Extrémisti umiestnili nálož pod katedru – biskupský trón,“ opisuje situáciu arcibiskup Melchitskej katolíckej cirkvi Jean-Abdo Arbach (na snímke vpravo), ktorý sa v marci 2017 zúčastnil na otvorení našej kancelárie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi  v Bratislave a sprostredkoval vtedy všetkým zúčastneným aj slovenským médiám informácie a skúsenosti z prvej ruky.

Zdá sa, že peklo, ktoré sa prehnalo mestom, je preč, avšak situácia ani zďaleka nie je stabilizovaná. Len nedávno, 5. decembra 2017, otriasol mestom ďalší z mnohých výbuchov – výbuch autobusu, v dôsledku ktorého zahynulo šesť ľudí a ôsmi boli zranení.

Krehký mier, ktorého súčasťou sú pokračujúce násilnosti a obete, je však neporovnateľne lepší ako deštrukcia a teror pred oslobodením. Vláda sa pustila do rekonštrukcie elektrických sietí a do opravy zbombardovaných ulíc a mnoho ľudí sa túži – i keď s obrovskými obavami – vrátiť do svojich domovov. Arcibiskup Arbach šiel príkladom – bol jedným z prvých, ktorý sa vrátil do mesta do svojho úradu a dodal tým odvahu  a pocit istého bezpečia aj mnohým veriacim.

Na slávnosti opätovného posvätenia katedrály sa zúčastnili okrem tisícky katolíckych veriacich aj predstavitelia iných kresťanských vierovyznaní a moslimskej komunity. A i keď sú oslavy dôležitým míľnikom na ceste obnovy viery, životov ľudí i celej krajiny, zďaleka nie sú konečnou zastávkou.

Arcibiskup Abdo pokračuje: “Militanti Islamského štátu  strieľali do ikon na stenách – tie nám treba zrekonštruovať. Chýbajú tu tiež lavice, treba opraviť ikonostas, na vonkajších múroch je ešte kopec práce.“ Vzápätí optimisticky dodáva: “Ukončili sme však opravy hlavnej lode a tohto roku budeme konečne opäť sláviť Vianoce v katedrále. A dokonca sme na 16. decembra naplánovali aj vianočný koncert, na ktorom budú účinkovať zbory katolíckej cirkvi, ortodoxnej cirkvi, protestantskej cirkvi a moslimský zbor.”

   

Arcibiskup vyjadril vďaku pápežskej nadácii ACN – Aid to the Church in Need za jej podporu diecéze Homs od začiatku vojnového konfliktu v krajine. Len za posledné tri roky nadácia ACN podporila 37 diecéznych projektov, vrátane rekonštrukcie katedrály.

“V prvom rade vzdávam vďaky Bohu za to, že nám dal silu, aby sme všetci pokračovali vo svojej práci. Po druhé, chcel by som poďakovať našej Matke Pokoja, že nás zachránila z mnohých nebezpečenstiev. A po tretie, chcel by som poďakovať pápežskej nadácii ACN a jej podporovateľom po celom svete.  S vašou podporou dokážeme oživiť svoje duše, obnoviť svoju komunitu a znova vybudovať svoju vlasť – Sýria je krajinou s hlbokými kresťanskými koreňmi. Mnohé naše chrámy a naši svätí pochádzajú z obdobia počiatkov kresťanstva. Ôsmi pápeži boli Sýrčania. Každý deň sa modlíme za dobrodincov ACN. Nech ich Boh požehnáva, každého jedného z nich, a nech ich odmení stonásobne, ako hovorí Písmo. A teraz, keď sú Vianoce tak blízko, modlím sa k Ježišovi, ktorý sa čoskoro narodí, aby priniesol do našich rodín a do našej krajiny pokoj. Nech ho tiež zošle všetkým tým, ktorí nám pomáhajú.  Nech vás všetkých žehná Boh a nech vás ochraňuje Panna Mária!“