Samovražední atentátnici zaútočili na Srí Lanke koordinovane, ráno na Veľkonočnú nedeľu, v troch kostoloch a vo viacerých hoteloch, pričom zabili viac ako 310 ľudí a viac ako 500 ich zranili.

Séria bombových útokov sa začala asi o 8,45h ráno v rímskokatolíckom kostole sv. Antona (považovanom za srílanskú národnú svätyňu ) v hlavnom meste Kolombe. O zhruba 45 minút zasiahol druhý útok rímskokatolícky kostol sv. Šebastiána v Negombe (asi 20 míľ od Kolomba). Neskôr explodovala bomba aj v evanjelickom kostole v Batticaloa na východnom pobreží krajiny.

V rovnakom čase ako na tri kostoly, prebehli aj bombové útoky v troch luxusných hoteloch v Kolombe, obľúbených aj medzi Európanmi. Polícia zaznamenala okrem toho aj útoky v iných častiach hlavného mesta. Medzi mŕtvymi bolo podľa bilancie BBC deň po týchto najhorších teroristických útokoch v dejinách Srí Lanky minimálne 35 cudzincov

Biskup Warnakulasuriya Devsritha Valence Mendis z diecézy Chilaw v telefonickom rozhovore pre pápežskú nadáciu Aid to the Church in Need (ACN – Pomoc trpiacej cirkvi) spomínané teroristické útoky ostro odsúdil ako “brutálne útoky, neakceptovateľné činy absolútneho násilia, ktoré nie je možné tolerovať a ani im porozumieť”. Biskup poznamenal, že tieto útoky boli úplne neočakávané vzhľadom na to, že Srí Lanka pred nimi dlhé roky zažívala bezproblémové, pokojné spolunažívanie ľudí vyznávajúcich rôzne náboženstvá.

Z 21 miliónov obyvateľov Srí Lanky budhisti predstavujú asi 70%. Približne 13% obyvateľov krajiny sa hlási k hinduizmu, kresťanov je asi 10% (z nich je asi 1,3 milióna katolíkov). Tí žijú vo veľkej miere práve na západnom pobreží krajiny. “V tejto časti Srí Lanky je veľa rímskokatolíckych kostolov,” vysvetľuje biskup Mendis, dodávajúc, že práve teroristami zasiahnutú pútnickú svätyňu sv. Antona navštevujú každý deň tisíce ľudí rôznych vierovyznaní.

Deň po týchto strašných útokoch sa k nim priamo nehlásila žiadna teroristická skupina, hoci bezpečnostné zložky na Srí Lanke podľa hovorcu miestnej vlády zachytili informácie o chystaných útokoch už začiatkom apríla. Podľa nich vedú linky k bývalým bojovníkom ISIS, ktorí sa po porážke Islamského štátu postupne vrátili do krajiny. Aj spôsob prevedenia útokov, koordinované bombové explózie v husto obývaných mestských prostrediach, svedčia o typických teroristických postupoch ISIS.

Pápež František po slávnostnej svätej omši na Veľkonočnú nedeľu nazval tieto bombové útoky príšernými a vyjadril zo srdca blízkosť a spolupatričnosť celej kresťanskej komunite, zasiahnutej práve v slávnostnom veľkonočnom čase, kedy sa zišla pri modlitbách. Zároveň vyjadril sústrasť príbuzným obetí týchto krutých teroristických útokov na Srí Lanke.

S dôrazom na ľudí rôznych vierovyznaní, ktorí sa stali obeťami útokov teroristov v hoteloch, biskup Mendis označil ich útoky ako “zločiny proti ľudskosti”. “Zobrali nám našu veľkonočnú radosť,” povedal biskup. Veľkonočná nedeľa sa tak stala dňom smútku a žiaľu. Biskup Mendis zároveň vyjadril presvedčenie, že kresťania sa budú aj naďalej pozerať do budúcnosti s odvahou a vierou.

V posolstve dobrodincom pápežskej nadácie ACN biskup Mendis zdôraznil, že “momentálne asi najviac potrebujeme modlitby všetkých ľudí, aby sa pokoj a porozumenie znovu vrátili do Srí Lanky.” Na záver dodal: “Na znak solidarity, musíme zotrvať pri modlitbách aj za všetkých kresťanov, ktorí trpia vo svete pre svoju vieru.