V pasci: sýrsky Afrín ostreľovaný Turkami

Niekoľko dní po začiatku tureckých útokov v severnej Sýrii sa evanjelikálni kresťania v prevažne kurdskom Afríne, ku ktorým sa pridávajú ostatné kresťanské vierovyznania v regióne, obracajú na medzinárodné spoločenstvo s naliehavou prosbou o pomoc:

“Zhromaždenie veriacich Cirkvi Dobrého pastiera v Afríne zúfalo prosí medzinárodné spoločenstvo o okamžitú ochranu veriacich v meste. Žiadame okamžité zastavenie tureckého bombardovania.”

Turecké ozbrojené sily a spojenecká Slobodná sýrska armáda (FSA) spustili v sobotu operáciu pod názvom Olivová ratolesť proti kurdskej milícii, známej ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG) bojujúcej proti ISIS a podporovanej USA, ktorú Turecko považuje za teroristickú organizáciu. Turecká armáda v utorok 22.1. 2018 oznámila, že v kurdskom Afríne „neutralizovala“ 260 členov teroristických organizácií.

V enkláve Afrín žije 250 kresťanských rodín, pričom Afrín je súčasťou aleppskej gubernie s viac ako 30 000 kresťanmi. Civilné obyvateľstvo v tejto pohraničnej oblasti čelí dvojakému útoku – tureckému ostreľovaniu aj agresii islamistických militantov.

Podľa agentúry SOHR (Syrian Observatory for Human Rights) bolo len v priebehu prvých 24 hodín operácie Olivová ratolesť zabitých 18 civilistov vrátane dvoch detí, mnoho ľudí bolo vážne zranených.

V pondelok sa obnovili útoky na kresťanské oblasti aj na juhu Sýrie v Damasku. Maronitská  katolícka arcidiecéza v Damasku hlási jednu obeť a aspoň 24 zranených,  z toho 7 detí.

Pápežská nadácia ACN len v roku 2017 poskytla okamžitú humanitárnu asistenciu a ďalšie formy pomoci sýrskemu civilnému obyvateľstvu vo výške 4,6 milióna eur.

ACN prosí kresťanov na Slovensku o zjednotenie sa v modlitbe aj pomoci vojnou skúšanej Sýrii:

https://acn-slovensko.darujme.sk/1757/

Ďakujeme!