Vojna privádza Stredoafrickú republiku na prah úplného chaosu

Ozbrojený konflikt v Stredoafrickej republike (SAR) trvá už päť rokov, počas ktorých boje medzi ozbrojenými skupinami zasiahli celú krajinu. Na minulotýždňovej tridsiatej siedmej pravidelnej schôdzi Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve hovoril o situácii v SAR biskup Juan José Aguirre-Muñoz z Bangassou, ktorý krajinu opísal ako „štát, ktorý zlyhal“. Od vypuknutia konfliktu v roku 2013, keď moc prevzala fundamentalistická skupina Seleka tvorená prevažne moslimskými bojovníkmi, je podľa jeho slov krajina „bez armády, bez polície a bez súdneho systému.“

O aktuálnej situácii v krajine biskup Aguirre povedal: „Ľudia sú unavení, opustení, ponechaní bez pomoci. Celé mestské časti boli zrovnané so zemou, pretože moslimskí žoldnieri používajú oheň ako svoju vojnovú zbraň. Takmer milión utečencov našiel svoje útočisko v táboroch v susednom Kongu. Približne polovica obyvateľstva je závislá od potravinovej pomoci a úmrtnosť novorodencov výrazne vzrástla ako dôsledok pretrvávajúcej vojny a násilia. Akýkoľvek školský a vzdelávací systém je už roky nefunkčný a zdravotný systém v podstate neexistuje. Naše zdravotné stredisko na severe diecézy bolo zničené spolu s našou misijnou stanicou. Neostalo nič, len základné múry.“ Jeho slová potvrdzuje aj fakt, že SAR sa nedávno umiestnila na poslednej priečke v hodnotení Indexu ľudského rozvoja OSN.

Biskup Aguirre prišiel do Ženevy na pozvanie pápežskej nadácie ACN – Aid to the Church in Need. V regióne pracuje už 38 rokov ako misionár a 17 rokov je biskupom v Bangassou. Vo svojom príhovore žiadal dôslednejšiu kontrolu bezpečnosti na hraniciach krajiny, pretože v súčasnosti sú hranice bežne prekračované rebelmi a moslimskými žoldniermi z Čadu a Sudánu. Tí ničia, rabujú a poškodzujú celú krajinu. Biskup vystúpil aj proti nelegálnemu cezhraničnému obchodu so zbraňami.

Súčasne informoval o náročnej situácii, v ktorej sa ocitli jeho kňazi, ktorí už mesiace ukrývajú viac ako tisíc moslimov na pôde svojej katedrály. Kňazi riskujú svoje životy v snahe vyjednávať s militantnými skupinami takzvanej anti-balaky.

Napriek neutíchajúcemu úsiliu o mierové riešenie situácie neustále dochádza k stratám na všetkých stranách konfliktu. Uprostred toľkého násilia sa potom stáva, že je potrebné naraz pochovať mnohých ľudí rôznych vierovyznaní. „Až potom, v spoločných hroboch,  sa napokon všetci zjednotia a nájdu večný pokoj,“ so smútkom hovorí biskup.

Napriek tomu, že dianie v krajine je epidémiou násilia a zanecháva za sebou množstvo mŕtvych a zmrzačených ľudí, biskup Aguirre je presvedčený o jedinom možnom riešení: „pokračovať v úsilí o zmierenie, spravodlivosť, pokoj a odpustenie, aby sa v prvom rade odzbrojili ľudské srdcia.“

AUTOR: ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

FOTO: ACN International