Mladé kresťanské dievča z Kolónie sv. Jozefa v pakistanskom Lahore.

PAKISTAN – Osemnásťročná kresťanka Binish Paul odmietla  nútený sobáš a násilnú konverziu na islam. Jej „nápadník” Taheer Abass vyriešil vec po svojom – zhodil ju zo strechy dvojposchodového domu. Mladá žena prežila, ale utrpela komplikované zlomeniny chrbtice a nôh.

Tento nedávny incident vôbec nie je ojedinelý. Len v samotnom juhopakistanskom meste Karáči je každoročne podobných prípadov 15 až 30. Tie, ktoré sa rodina poškodenej napokon odhodlá ohlásiť na polícii, by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky.

Tabassum Yousaf, právna zástupkyňa Binish Paul, poskytla v súvislosti so spomínaným  prípadom rozhovor pápežskej nadácii ACN.

„Mnohí ľudia majú strach, pretože moslimské komunity sa im vyhrážajú znásilnením alebo zavraždením ich dcér, sestier, vnučiek. Práve preto sa o prípadoch násilnej konverzie mladých kresťanských žien nehovorí verejne.”

Rodina Binish Paul, podobne ako mnohé iné rodiny, v ktorých sa odohrali takéto násilnosti, sa dostala do neľahkej situácie.

„Rodičia sa obrátili na miestnu políciu,” hovorí Tabassum Yousaf. „Ale tá odmietla zasiahnuť. Aj riaditeľ nemocnice, kde bola Binish operovaná, odmietol vydať oficiálnu zdravotnú správu, ktorá by dokumentovala jej zranenia. Okrem toho  sa rodine obete vyhrážali násilím príbuzní páchateľa. Keby prípad nebol napokon oficiálne uzavretý, bola by celá rodina Binish Paul dokonca obvinená z blasfémie.”

Našťastie právnička, ktorá je sama kresťankou, podala trestné oznámenie v mene rodiny Binish Paul priamo na súde, takže nemocnica bola napokon nútená odovzdať žiadanú dokumentáciu. Aj vďaka tomu bol Taheer Abass 24. augusta 2018 vzatý do väzby.

Moslimská rodina z Lahore.

„Hlavným problémom v našej cirkevnej komunite pri podobných útokoch je, že kresťania  – keďže v Pakistane často patria k najchudobnejšej spoločenskej vrstve –  nevedia, aké majú práva. Napríklad takmer nikto nevie, že trestné oznámenie možno podať priamo na súde. Neochota polície a vyhrážky zo strany príbuzných páchateľa často spôsobia to, že rodina obete trestný čin ani nenahlási. Jestvuje mnoho prípadov násilnej konverzie na islam, o ktorých sa verejne mlčí.”

Tabassum Yousaf  má s násilnosťou vo veciach náboženského presvedčenia aj vlastnú skúsenosť: „Mňa samu počas štúdia na právnickej fakulte nútil istý mladý moslim, kolega, aby som prestúpila na islam. Našťastie moja rodina a moji bratia ma ochránili. Mladé ženy, ktoré pochádzajú z jednoduchších pomerov, sú však voči takýmto násilným útočníkom takmer bezmocné.”

„Dožadovať sa uplatňovania zákona v Pakistane, ak ste členom náboženskej menšiny, je mimoriadne ťažké,” vysvetľuje Yousaf. „Na sudcov je vyvíjaný silný politický nátlak. Neponúkajú nám adekvátnu a spravodlivú právnu pomoc. Mnohí príslušníci náboženských menšín dokonca ani nevedia, že majú také isté práva ako moslimovia. Ako kresťanská právnička považujem za kľúčové, aby sa im otváral prístup k informáciám v tejto oblasti a k právnej pomoci. Túto službu sama vykonávam ako službu Bohu a Cirkvi.”