Ako dalitská kresťanka z Indie inšpirovala Slovákov

 

Koniec mája 2018 bol nevšedne farebný a korenistý. Na Slovensko totiž zavítala dalitská kresťanská aktivistka z Indie, ktorá prijala pozvanie pápežskej nadácie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi v rámci kampane SILA DALITSKÝCH ŽIEN. Sherin Asha Devanantham na niekoľkých miestach na Slovensku hovorila nielen o nepredstaviteľne ťažkom živote dalitských žien, ktoré sú diskriminované na základe svojho pohlavia, kresťanského náboženského presvedčenia a na základe príslušnosti k spoločenskej vrstve “vydedencov”, “nečistých”, ale zároveň sa podelila aj o svoje vlastné svedectvo odstrkovaného chudobného dievčaťa, z ktorého sa časom stala celonárodne uznávaná sociálna pracovníčka a aktivistku za zrovnoprávnenie dalitov.

Okrem rôznych mediálnych vystúpení Sherin spolu s tímom ACN Slovensko navštívila nasledujúce slovenské farnosti:

  1. 5. 2018   Kostol Dobrého pastiera v Žiline
  2. 5. 2018   Kostol sv. Mikuláša v Sliači
  3. 5. 2018   Kostol Navštívenia Panny Márie v Nitre
  4. 5. 2018   Pastoračná miestnosť pri Kostole sv. Františka v Karlovej Vsi v Bratislave.

Aj keď každé miesto, ktoré Sherin s tímom ACN Slovensko navštívila, malo svoje špecifiká, predsa sa všetky v niečom zhodovali: v láskavom prijatí Indky, ktorá najprv každému vyrazila dych popisom situácie dalitských žien a ktorá vzápätí všetkých dojala svojou vnútornou silou, ktorá jej pomáhala vyrovnávať sa so životnými traumami. Týmto sa naplno prejavil charakter kampane SILA DALITSKÝCH ŽIEN: nielen pomôcť trpiacim dalitským ženám, ale silou ich viery aj inšpirovať Slovákov. Po pútavej diskusii návštevníci okúsili Indiu ešte intenzívnejšie – zmyslami: osviežili sa pravým indickým čajom masala, vyskúšali si rôzne indické korenia, ženy sa ozdobili indickými šperkami a obliekli sa do tradičného indického odevu sárí.

Ako to celé vyzeralo, si pozrite v tomto FOTOALBUME.

Stretnutie so Sherin bolo duchovne a emocionálne silné. Napriek tomu Sherin nie je jedinou dalitskou kresťankou s mimoriadne inšpiratívnym príbehom. Povzbudiť sa môžete aj príbehmi ďalších dalitských žien v Albume inšpirácií. Keďže situácie, kedy nám viera mení život, zažívame aj na Slovensku, pridať svoj príbeh môžu aj slovenské ženy. Vzájomne sa tak môžeme povzbudiť. Pridajte sa už dnes!