Asia Bibi je na slobode

PAKISTAN – Dnes ráno, 31. októbra 2018, zverejnil pakistanský Najvyšší súd rozhodnutie, ktorým zvrátil svoj pôvodný rozsudok trestu smrti pre katolíčku Asiu Bibi z roku 2010 za rúhanie sa prorokovi Mohamedovi. Po takmer desiatich rokoch za mrežami sa tak matka piatich detí z pakistanskej provincie Pandžáb konečne vráti k svojej rodine.

„Som veľmi šťastná a ďakujem Bohu,“ povedala len pár minút po zverejnení rozhodnutia súdu dcéra Asie Bibi, osemnásťročná Eisham Ashiq. Pre medzinárodnú pápežskú nadáciu ACN – Aid to the Church in Need dodala: „Je to úžasný moment. Neviem sa dočkať, kedy objímem svoju mamu v kruhu celej rodiny. Ďakujem Bohu, že vypočul naše modlitby.“ K oslobodeniu sa vyjadril aj Ashiq Masih, manžel prepustenej: „Mám veľkú radosť z týchto úžasných správ. Boh vypočul naše modlitby aj modlitby obrovského množstva ľudí, ktorí prosili o prepustenie Asie Bibi počas všetkých tých rokov utrpenia a neistoty.“ Rodina Asie Bibi čakala na zverejnenie rozhodnutia súdu od 8.októbra 2018.

Manžel aj dcéra Asie Bibi sa dočkali pozitívneho rozhodnutia Najvyššieho súdu.

Na rozhodnutie Najvyššieho súdu reagoval aj riaditeľ národnej kancelárie Aid to the Church in Need vo Veľkej Británii Nevil Kyrke-Smith: „Dnešok je úsvitom novej nádeje pre utláčané menšiny.“  Vyzdvihol odvahu sudcov, ktorí oslobodili Asiu Bibi aj napriek zúrivej opozícii islamistických odporcov, ktorí protestovali v mnohých pakistanských mestách: „Je dôležité, aby sa o spravodlivosti nielen hovorilo, ale aby bola skutočne vykonaná.“

Asia Bibi bola v roku 2010 odsúdená na smrť za urážku islamského proroka Mohameda. Tento skutok je podľa odseku 295 C pakistanského trestného zákonníka možné potrestať až trestom smrti. Zákon je často zneužívaný proti príslušníkom náboženských menšín. V Pakistane sa väčšina obyvateľov hlási k islamu a kresťanská menšina tvorí len približne 2,2 % obyvateľstva, čo predstavuje takmer štyri a pol milióna ľudí. Oslobodenie Asie Bibi je odkazom nádeje pre všetky utláčané a trpiace menšiny.

„Som rád, že bol vynesený spravodlivý rozsudok. Protesty extrémistických skupín proti dnešnému rozsudku prudko narastajú. Prosíme preto Boha o ochranu pre Asiu a jej rodinu a tiež pre všetkých našich kresťanských bratov a sestry v Pakistane,“ povedal pre ACN Emmanuel Yousaf, riaditeľ Národnej komisie pre spravodlivosť a pokoj pri Biskupskej konferencii Pakistanu.