Nigéria je unikátna krajina. Obyvateľstvo je rozdelené na takmer rovnako veľké skupiny – kresťanov a moslimov. V Nigérii žije takmer pätina celej africkej populácie – takmer 110 miliónov ľudí. Ak sa nedarí vyriešiť krízu tam, časom sa môže rozvinúť na celý kontinent.

Nigeria, 2018. Protestujúci držia transparent s unesenými dievčatami. Foto Catalyst for Global Peace and Justice.

Mons. Augustín Obiora Akubeze, katolícky arcibiskup z Beninu (mesto v Nigérii, nie krajina, pozn. red) a predseda Konferencie Biskupov v Nigérii vysvetľuje vážnosť krízy v jeho krajine.

V rozhovore s ním sa dočítate:

  • Ktoré dve skupiny radikálov páchajú väčšinu násilia na kresťanoch
  • Prečo sa ich bojí aj väčšina moslimských obyvateľov
  • Kto radí prezidentovi krajiny a prečo je to pre kresťanov problém
  • Ako reaguje vláda a prečo to podľa neho nestačí

Ako by ste opísali súčasnú situáciu kresťanov v Nigérii?

(ticho) Neviem, či budem vedieť nakresliť pravdivý a komplexný obraz situácie počas jedného rozhovoru. No posnažím sa. Situácia kresťanov v Nigérii je výsledkom nepotrebného, nechceného a samo-spôsobeného napätia. Nigéria je politicky polarizovaný národ. Nanešťastie, viacerí z politických lídrov mali a majú vyhlásenia a konajú tak, že obyvatelia krajiny sa pýtajú, čo nás ešte vlastne drží pohromade.

Ako to myslíte?

V ústave máme ukotvený federatívny princíp. Každy región našej krajiny musí mať podiel na výkone moci. Je tomu tak preto, aby sa každý Nigérijčan cítil vo svojej krajine vítaný a vypočutý. Avšak dnes, v atmosfére strachu ktorú sme zažili snáď len počas občianskej vojny, sa naša vláda správa veľmi zvláštne. Na riešenie problémov dosadzuje na dôležité funkcie veľmi zvláštnych ľudí. Všetci poradcovia prezidenta sú z toho istého kmeňa Hausa-Fulbov, ktorý je extrémne nevraživý voči kresťanom. 95% z nich sú moslimovia, pričom v krajine žije približne 50% moslimov a 50% kresťanov. Napriek tomu v otázkach bezpečnosti a riešenia konfliktov rozhoduje jedna skupina v rámci jedného náboženstva! To je zdrojom veľkej nestability. Ako konferencia biskupov sme na tento fakt viackrát upozornili, stretli sme sa aj s prezidentom, no zatiaľ sa nič nemení.

Nigéria zápasí s nebezpečenstvom radikálov už roky. Vláda v roku 2015 vyhlásila, že porazila teroristickú organizáciu Boko Haram. Je to ale naozaj tak?

Nie. Boko Haram pokračuje vo svojich teroristických operáciách dodnes. Prisahali vernosť Islamskému štátu a hoci ten bol tiež zatlačený, oni operujú naďalej. Ich extrémna ideológia im káže spraviť z Nigéria Islamskú republiku. Odmietajú všetko, čo je zo “Západu” – teda, okrem zbraní a streliva. To, že používajú západniarsku techniku im očividne neprekáža.

Ale teraz vážne. Táto skupina je radikálna aj pre väčšinu moslimov. Koniec-koncov, útočia aj na nich, nielen na kresťanov. V poslednej dobe sa však opäť zamerali najmä na nás. Unášajú nás a vraždia a vláda nereaguje dostatočne. Počas toho ako sa rozprávame (prelom januára/februára, pozn. red.) je stále v zajatí Leah Sharibu, kresťanská tínedžerka, ktorá sa odmietla vzdať svojej viery a neustále je väznia. Len niekoľko týždňov dozadu popravili riaditeľa lokálnej bunky Kresťanskej Nigérijskej Asociácie. Volal sa Lawan Andima, mal 58 rokov, manželku a deväť detí. Musel zomrieť, len preto, že bol kresťan.

Mons. Augustín Obiora Akubeze. Foto ACN

Viackrát ste zopakovali, že vláda pre ochranu kresťanov nerobí dosť…

Žiaľ, je to tak. Prezident Nigérie nedávno uviedol, že je šokovaný z toho, koľko kresťanov v krajine zomiera. Nigérijčania sa pýtajú, či prezident žije v paralnom vesmíre, alebo čo? Ako ho to môže šokovať? Veď sa to deje roky. V krajine sú bežné masové pohreby a zádušné omše za zavraždených kresťanov. Samozrejme, že vláda nerobí dosť aby ochránila svojich obyvateľov, či už kresťanov, alebo moslimov.

Myslí si to už aj prezidentova vlastná strana. Len pred pár dňami parlament jednohlasne schválil nariadenie vláde, aby spomínaných úradníkov vymenila. Pričom prezident má v parlamente väčšinu. 

Okrem teroristov z Boko Haram sme svedkami čoraz častejších útokov od radikálov z kmeňa Fulbov. Tí, ako ste spomínali, sú zároveň poradcovia prezidenta. Čo to znamená pre bezpečnosť kresťanov v krajine?

V minulosti boli v Nigérii nebezpečné len určité regióny, najmä severo-východ krajiny. 

Dnes je nebezpečné celé územie. Ľudí unášajú za účelom získania výkupného po celej krajine. Často sa stane, že sa do konfliktu dostanú farmári a kočovníci z kmeňa Fulbov. Tí žili najmä na severe, teraz však hľadajú pastviny pre svoj dobytok po celej krajine. Treba povedať, že sú pri tom veľmi agresívni. Prídu na cudzí pozemok, ozbrojení často samopalmi a inými strelnými zbraňami. 

Ani proti týmto útokom však vláda takmer nezasahuje. Podporuje to potom názor, že tie útoky sú podporované priamo z najvyšších miest. Musím povedať, že na toto prepojenie neexistujú riadne dôkazy, okrem nepriamych. Ak by ich však vláda chcela podporiť, nesprávala by sa inak. 

Tieto zločiny proti ľudskosti a selektívne vraždenie kresťanov musí skončiť. Spravodlivosť a mier idú ruka v ruke. Ak chce mať vláda v krajine mier, musí si dať ako svoju prioritu spravodlivosť. Nemôžete mať jedno bez druhého. Ak má v Nigérii zavládnuť pokoj, mier a bezpečie, potrebujete spravodlivosť. Spravodlivosť medzi náboženstvami, medzi etnikami, ekonomickú spravodlivosť, súdnu spravodlivosť a spravodlivosť pre všetkých.

Nigéria 2019, zhromaždenia za pokoj v zastavenie násilia v krajine. Foto ACN

Nedávno nás zarmútila správa o únose štyroch seminaristov a vražde jedného z nich. Zvyšní traja boli prepustení. Máte informácie o ich zdravotnom stave?

Správu o vražde seminaristu sme prijali s veľkým smútkom v srdci. Ich únos je len jeden z viacerých únosov, ktorým duchovní a bohoslovci v poslednej dobe čelia. Pokiaľ ide o troch prepustených seminaristov, ich zdravie sa postupne zlepšuje. Do podrobností by som však nerád išiel, vytrpeli si toho dosť.

Ako môžeme pomôcť my, kresťania z ostatných krajín?

V prvom rade by som chcel poďakovať pápežskej nadácii ACN za váš záujem o trpiaci ľud v Nigérii. Váš záujem vám pomáha, najmä našim bratom a sestrám v diecézach an severe krajiny.

Západ by sa mal najmä začať o krutosť a násilie v Nigérii v prvom rade začať zaujímať. Médiá by sa mali téme viac venovať. Je takmer neuveriteľné, koľko mŕtvych je v Nigérii kvôli náboženskému násiliu. Záujem západných médií a politikov by možno pomohol vytvoriť adekvátny tlak na Nigérijskú vládu.