Boko Haram v Kamerune unieslo ženy a odrezalo im uši. Muži v noci nespia, striedajú si hliadky

Boko Haram unieslo ženy a odrezalo im uši

Teroristická skupina Boko Haram. Zdroj: Wikimedia Commons.

Členovia teroristickej skupiny Boko Haram v noci 29. júla napadli mesto Gakalari v diecéze Yagoua, ležiacom na severnej hranici Kamerunu.

Teroristi síce zmenili stratégiu zastrašovania ľudí, ale v žiadnom prípade nezmenšili rozsah či brutalitu násilia, ktoré ich činy sprevádza. ACN to potvrdili viaceré miestne zdroje, ktoré pre obavy z bezpečnosti ostávajú v anonymite.

„Prišli v noci, vnikali postupne do všetkých domov a unášali z nich ženy. Iba ženy. Odvliekli ich na kraj mesta a tam každej z nich amputovali jedno ucho. Potom ich všetky pustili, s hrozbami, že sa po ne vrátia, že toto je len prvý krok a ďalšie budú nasledovať. Je to desivé,” opísal situáciu jeden z našich lokálnych zdrojov.

Odrezané ucho je symbol

Amputácia ucha je spôsob, akým teroristi chcú zastrašiť a robiť nátlak na obyvateľov mesta, ktorí podľa nich „počúvajú vládu a poslúchajú hlasy tých, ktorí nenasledujú extrémistickú ideológiu Boko Haram.”

Besnenie tejto teroristickej skupiny prinútilo domácich žiť v extrémnych podmienkach. V Galagari napríklad z bezpečnostných dôvodov muži v noci nespia. Namiesto toho sú vonku a strážia svoje príbytky a rodinu. V meste dokonca zriadili aj bezpečnostné hliadky, násiliu však aj tak nezabránili. “Ženy boli násilne odvlečené z ich domov pred zrakmi vlastných detí.”

“Modlime sa za obete, ich rodinných príslušníkov a tiež obyvateľov Gagalari.”

Bežní ľudia sa pred násilníkmi nemajú kde skryť. Ide o jednoduchých a chudobných ľudí, ktorí žijú z poľnohospodárstva. Práve teraz zažívajú úrodné obdobie dažďov, je nemysliteľné, aby sa presťahovali inde.

Najbližšia stála farnosť je od mesta vzdialená až 120 kilometrov. Modlime sa za obete, ich rodinných príslušníkov a tiež obyvateľov Gagalari. Prosme na príhovor Kráľovnej pokoja, aby aj skrze obetu týchto jednoduchých a chudobných ľudí bolo porazené zlo a nenávisť v srdciach ľudí a aby v nich zavládli pokoj a mier.