Kongo: Africké rekordy a budúci kňazi

KONGO – Katolícka cirkev na africkom kontinente je držiteľkou významných štatistických rekordov. Každý deviaty kňaz, každý štvrtý seminarista a každý štvrtý katolícky laik na svete pochádza z Afriky! Mnoho seminárov praská vo švíkoch a na rozdiel od zvyšku sveta počet kňazov rok čo rok rastie.

Aj v Kongu zažíva katolícka viera po dlhých rokoch útlaku pomalé prebúdzanie. Krajina bola totiž od roku 1969 do roku 1991 pod nadvládou komunistického režimu a Cirkev, podobne ako u nás, trpela prenasledovaním a represiami. Dnes sa približne jedna tretina z piatich miliónov obyvateľov hlási ku katolíckej viere.

Povolaní je neúrekom, a to aj napriek  rôznym ťažkostiam a faktu, že kňazi pôsobiaci v Kongu musia často žiť a pracovať v podmienkach extrémnej chudoby a slúžiť na rozsiahlych územiach. V seminári, ktorý sa nachádza v hlavnom meste Brazzaville, študuje v súčasnosti 83 mladých mužov. V minulom roku bolo vysvätených 6 nových kňazov a 11 nových diakonov, ktorí sa už teraz tešia na svoje kňazské svätenie.

Nadácii ACN záleží na tom, aby títo budúci kňazi mohli dostať úplnú formáciu a preto opäť podporí seminár v Brazzaville tak ako aj v minulých rokoch. Tentokrát sme seminaristom prisľúbili 15 000 eur, aby mohli bez obáv pokračovať na svojej ceste ku kňazstvu.

Ak chcete svojím príspevkom priamo podporiť budúcich kňazov v Kongu, použite pri platbe ako špecifický symbol kód 114-02-79