Červené Koloseum v sobotu pripomenie prenasledovaných kresťanov

Červené Koloseum pripomenie prenasledovaných kresťanov

Už v sobotu ACN zahalí rímske Koloseum spolu s chrámami v sýrskom Aleppe a irackom Mosule do červeného svetla, a tak upozorní na mučeníkov našej doby. Prelomme bariéru ľahostajnosti a mlčania, aby už nikto na svete nemohol ignorovať prenasledovanie kresťanov.

Posted by ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi on Thursday, February 22, 2018

V sobotu 24. februára 2018 sa Koloseum v Ríme zahalí do červeného svetla, aby svojou farbou pripomenulo krv mučeníkov našej doby, ktorí po celom svete kvôli svojmu vierovyznaniu znášajú prenasledovanie, násilie, chudobu a hlad.

„Naším cieľom je prelomiť bariéru ľahostajnosti a mlčania v medzinárodnom spoločenstve aby po 24. februári už nikto nemohol ignorovať prenasledovanie kresťanov,“ povedal Alessandro Monteduro, prezident talianskej národnej kancelárie medzinárodnej katolíckej pastoračnej a dobročinnej organizácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi (u nás známej aj ako Kirche in Not), ktorá podujatie organizuje.

Súčasne s Koloseom osvetlia červené svetlá aj maronitskú Katedrálu svätého Eliáša v sýrskom Aleppe a Kostol svätého Pavla v irackom Mosule. V modlitbe a duchovnom spoločenstve sa tak Rím priamo pripojí ku komunitám, ktoré v posledných rokoch kvôli svojej viere trpeli najviac. Slovenská pobočka ACN už niekoľko mesiacov pomáha prenasledovaným kresťanom v Iraku prostredníctvom projektu Z RUÍN K DOMOVU.

ACN chce prostredníctvom tejto iniciatívy upriamiť pozornosť verejnosti na pálčivý problém porušovania náboženských slobôd. Podujatie v Ríme bude podporené prítomnosťou výnimočných hostí, priamych svedkov náboženského prenasledovania.

Bude medzi nimi rodina Asie Bibi, pakistanskej katolíčky, odsúdenej v roku 2009 na smrť na základe vykonštruovaného obvinenia z rúhania a urážky proroka Mohameda, ktorá je do dnešného dňa vo väzení, a Nigérijčanka Rebecca  Bitrus, obeť teroristickej organizácie Boko Haram.

Pápežská nadácia ACN už v minulosti zorganizovala podobné  symbolické podujatia, počas ktorých boli červeným svetlom nasvietené vybrané významné pamiatky v rôznych krajinách, aby upriamovali pozornosť na utrpenie kresťanov v dnešnom svete.

Tento rok plánuje slovenská národná kancelária ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi podobným spôsobom po prvýkrát zaujať verejnosť počas pripravovaného celoslovenského podujatia Týždeň pomoci prenasledovaným kresťanom a to v termíne 18.-25. novembra.

3 komentáre

  1. 6. novembra 2018

    […] „Veľmi sa bojíme, pretože naše životy sú v obrovskom ohrození,“ povedal pre ACN manžel Asie Bibi. „Nemáme už ani čo jesť, pretože nemôžeme opustiť náš dom a ísť na nákup.“ Z tohto dôvodu požiadal Ashiq taliansku vládu o udelenie azylu a hlavne o pomoc pri odchode z krajiny. Zároveň vyzýva médiá a medzinárodné spoločenstvo, aby naďalej venovali pozornosť dramatickej situácii, v ktorej sa nachádza jeho manželka. „Asia je dnes nažive iba vďaka tejto pozornosti. Ďakujem nadácii ACN najmä za príležitosť povedať svetu o našej situácii, keď nás pozvala do Ríma pri príležitosti osvetlenia Kolosea na červeno.“ (Podujatie ACN, ktoré sa uskutočnilo 24. februára 2018) […]

  2. 7. novembra 2018

    […] „Veľmi sa bojíme, pretože naše životy sú v obrovskom ohrození,“ povedal pre ACN manžel Asie Bibi. „Nemáme už ani čo jesť, pretože nemôžeme opustiť náš dom a ísť na nákup.“ Z tohto dôvodu požiadal Ashiq taliansku vládu o udelenie azylu a hlavne o pomoc pri odchode z krajiny. Zároveň vyzýva médiá a medzinárodné spoločenstvo, aby naďalej venovali pozornosť dramatickej situácii, v ktorej sa nachádza jeho manželka. „Asia je dnes nažive iba vďaka tejto pozornosti. Ďakujem nadácii ACN najmä za príležitosť povedať svetu o našej situácii, keď nás pozvala do Ríma pri príležitosti osvetlenia Kolosea na červeno.“ (Podujatie ACN, ktoré sa uskutočnilo 24. februára 2018.) […]

  3. 30. januára 2019

    […] upriamila pápežská nadácia pozornosť aj začiatkom minulého roka v Ríme pri príležitosti osvetlenia Kolosea na červeno. Dcéra Asie Bibi vtedy prehovorila v mene svojej matky aj všetkých trpiacich kresťanov, […]