Kňazi aj laici musia za veriacimi často jazdiť dlhé vzdialenosti. Na fotografii Páter Justo Noel v aute, ktoré financoval projekt ACN. Fotograf: HervéBossy/ACN

Honduras je druhou najväčšou krajinou Strednej Ameriky. Síce v ňom momentálne nie je vojna, aj tak sa však spolu s El Salvadorom umiestnil na nelichotivom druhom mieste v smutnej štatistike: Počet vrážd za rok.

V roku 2012 podľa tejto štúdie v krajine zavraždili 20 ľudí každý jeden deň. A hoci sa posledné roky situácia mierne upokojila, Honduras stále patrí k najmenej bezpečným krajinám na celom svete.

Násilie je v Hondurase prítomné v každodennom živote, či už ide o ozbrojené prepady, vraždy, alebo únosy. Konflikty medzi ozbrojenými bandami a drogovými kartelmi destabilizujú krajinu a ohrozujú obyvateľstvo.

Viac než 70 % obyvateľov Hondurasu žije pod hranicou chudoby, sociálna nerovnosť a politické problémy sú obrovské. Mnohí obyvatelia, a to predovšetkým mladí ľudia, ktorým doma chýba perspektíva lepšej budúcnosti, sa pokúšajú krajinu opustiť. Úloha Katolíckej cirkvi je preto v tejto krajine zmietanej násilím veľmi dôležitá.

Cirkev čelí veľkým výzvam

Ku kresťanom-katolíkom v Hondurase patrí iba okolo 37 % obyvateľstva, čo je v Strednej, resp. Latinskej Amerike pomerne nízky podiel. Cirkev pre ľudí v Hondurase však predstavuje symbol nádeje. No aj ona sama tu momentálne čelí veľkým výzvam.

Aj takto vyzerá práca biskupa. Biskup Hector David pri výmene prasknutej pneumatiky. Fotografia: HervéBossy/ACN

Za posledných 50 rokov vzrástol počet obyvateľov takmer štvornásobne: z 2,5 milióna na vyše 9 miliónov ľudí. Tým sa v Cirkvi zvýšila potreba výrazne posilniť rady tých, ktorí by boli činní ako duchovní pastieri a angažovali sa pri evanjelizácii. Cirkev rovnako potrebuje viac kvalifikovaných laikov, ktorí by v Hondurase pôsobili najmä v oblastikatechézy.

Nadácia ACN sa rozhodla pomôcť Hondurasu knižnou akciou v celkovej sume 23 000 € a do krajiny poslať 3 000 ks výtlačkov Svätého písma spolu s 3 000 ks publikácie Docat (ide o sociálnu náuku Katolíckej cirkvi pre mladých).

Práve v krajine s masívnymi spoločensko-politickými problémami je totiž nevyhnutné zabezpečiť možnosti vzdelávania pre mládež, ako aj prístup k informáciám a náuke, vďaka ktorým sa budú schopní angažovať pri budovaní spravodlivejšieho spoločenského systému. Takého, v ktorom budú Božie prikázania platiť pre všetkých.