India: Katechéti dostali 30 nových bicyklov

INDIA – Odisha je najchudobnejším štátom Indie. Pred desiatimi rokmi sa smutne preslávil masovými útokmi na kresťanov, pri ktorých bolo zavraždených 120 veriacich, tisícky ďalších boli mučené, brutálne zlynčované, zmrzačené, 60 000 kresťanských utečencov sa mesiace skrývalo v džungli, 350 kostolov a kaplniek a 6 000 domov ľahlo popolom.

Kresťanské ženy z indického štátu Odisha

Na juhu štátu Odisha sa nachádza diecéza Rayagada s 50 000 katolíckymi veriacimi. V štáte, kde žije 5, 5 milióna obyvateľov, tvoria katolíci len nepatrnú menšinu. Mnohí z miestnych veriacich patria k najchudobnejšej vrstve a sú vyčlenení na samý okraj spoločnosti. Svoje základné živobytie si zabezpečujú zberom ovocia a dreva na oheň v lesoch. Poväčšine sú negramotní a ak ich situácia prinúti k pôžičke peňazí, stanú sa zvyčajne hračkou v rukách bohatých úžerníkov, ktorí od nich vymáhajú neprimerane vysoké úroky. V dôsledku toho sa celé rodiny zadlžujú a stávajú sa otrokmi iných až do momentu splatenia svojich dlhov.

Rehoľné sestry medzi najchudobnejšími katolíkmi v Odishe

Celkovou rozlohou je diecéza Rayagada len o pätinu menšia ako Slovensko a mnohé jej dediny sa nachádzajú v odľahlých a ťažko dostupných kútoch lesov a údolí. V diecéze je len 24 farností, väčšina z nich je však veľmi rozľahlá, takže vzdialenosti, ktoré treba prekonávať, sú obrovské.

Nové bicykle!

V duchovnom živote miestnych zohrávajú  významnú úlohu  tridsiati katechéti. Často navštevujú dediny, aby sa na miestach, kam sa kňaz dostane len zriedka, stávali „viditeľnou tvárou Cirkvi“. Ale aj pre nich samotných je náročné dostať sa do väčšiny dedín. Ešte donedávna sa katechéti na svoje dlhé a ťažké cesty vydávali pešo. Avšak vďaka štedrosti svojich  darcov im pápežská nadácia ACN mohla podať pomocnú ruku a biskup Alphinar Senapati pre každého z nich zabezpečil nový bicykel. Teraz sa katechéti k veriacim v dedinách dostanú oveľa rýchlejšie a jednoduchšie.

 

Tento projekt v hodnote 1 630 eur bolo možné zrealizovať len vďaka Vašej štedrosti. Zo srdca ďakujeme za to, že pomáhate tam, kde veriť je odvahou!

Kňaz s jedným zo svojich katechétov