Sherin

Volám sa Sherin a narodila som sa v dalitskej kresťanskej rodine v juhoindickom meste Kerala. Pokiaľ viem, moje meno znamená krása, ale mne odmalička hovorili, aká som škaredá kvôli tmavej farbe pleti. Keďže mám dalitský pôvod, každý sa odo mňa odťahoval, tak som mala celé detstvo len jediného kamaráta – Ježiša.

Utláčanie dalitov som videla všade navôkol. Dva momenty sa mi však vryli do pamäti najviac: keď predo mnou znásilnili mladé dalitské dievča a keď zavraždili novozvoleného starostu dalitského pôvodu spolu s ďalšími siedmimi dalitmi.

Vtedy som si povedala, že to nemôžem nechať len tak. Čítala som v tej dobe o Ester, biblickej žene, ktorá zachránila svoj ľud, a ona ma inšpirovala robiť niečo pre tých mojich. Tak som sa stala sociálnou pracovníčkou. Mojím cieľom bolo nielen bojovať za zrovnoprávnenie dalitov, ale aj meniť ich rezignované myslenie prostredníctvom vzdelávania. Začala som teda zabezpečovať finančnú podporu pre študentov pochádzajúcich z chudobných pomerov. Bolo to ťažké, bohatí ľudia častokrát odmietali prispieť buď kvôli môjmu pôvodu, alebo očakávali za to sexuálne služby. Čoraz sebavedomejšie som im odpovedala, že buď len podporia, alebo nie, ale nech žiaden revanš za to nečakajú. Neskôr som založila a riadila viacero vzdelávacích organizácií.

Postupne sa moje aktivity stali známe v celom štáte Tamilnádu. Získavala som viac príležitostí, ako bojovať za tých najchudobnejších. Ako štátna koordinátorka pre Fórum ľudských práv za oslobodenie dalitov (1999-2001) a ako národná koordinátorka pre Národnú alianciu za právo na vzdelanie (2007-2008) som budovala povedomie o právach dalitských žien a detí a realizovala osvetové programy s cieľom zjednocovania subkást a prežívania pravdivej kresťanskej viery. Okrem toho som preložila do tamilčiny niekoľko kníh o histórii dalitov aj o potrebe ich zrovnoprávnenia a napísala divadelnú hru o evolúcii kastového systému v Indii. Vo svojej misii mám pred sebou stále veľa roboty, veď dvetisícročné tradície v Indii sa menia ťažko, hoci sú nehumánne.

Nestrácam však nádej, pretože pravda je na našej strane. A keďže Boh je pravda, je s nami tiež. A s ním dokážeme dosiahnuť to, čo si dnes sotva dokážeme predstaviť.

SHERIN NA SLOVENSKU

príďte sa so Sherin stretnúť v týchto mestách:

25. 5. 2018 –  ŽILINA
18:00: mládežnícka sv. omša vo Farskom kostole Dobrého pastiera/ diskusia po sv. omši
27. 5. 2018 – SLIAČ
10:15: sv. omša vo Farskom kostole sv. Mikuláša/ diskusia po sv. omši
28. 5. 2018 – NITRA
16:15: sv. omša vo Farskom kostole Navštívenia Panny Márie/ diskusia po sv. omši
29. 5. 2018 – BRATISLAVA
16:30: diskusia v pastoračnej miestnosti pri Kostole sv. Františka (minoriti) v Karlovej Vsi

VIDEOPOZVÁNKA

Na hodinovom podujatí vám predstaví fascinujúce skutočnosti o Indii, môžete ochutnať pravý indický čaj Masala či vyskúšať si tradičný indický odev sárí.

ZDIEĽAŤ PRÍBEH