Domov sa už vrátila viac ako tretina rodín

Vatikán/Irak 9. februára (RV)

Pápež František by rád navštívil Irak, situácia v krajine mu to však nedovoľuje, povedal chaldejský patriarcha Bagdadu Louis Raphaël Sako pri štvrtkovej tlačovej konferencii v Ríme.

Počas predstavenia iniciatívy Pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, spočívajúcej v nasvietení historických pamiatok v Ríme, irackom Mosule a sýrskom Aleppe červenými reflektormi, patriarcha Sako pre agentúru SIR uviedol: „Svätý Otec pozná dobre situáciu v Iraku, je dobre informovaný. Ohľadne svojej návštevy krajiny mi povedal, že je pripravený, ale situácia jej nie je naklonená.

 

Mons. Louis Raphaël Sako (4. zľava)

O aktuálnej situácii v Iraku Mons. Sako povedal, že aj keď „problémy tu sú“, je tiež „veľká nádej, keďže z 20 tisíc rodín vyhnaných z Ninivskej planiny a z Mosulu sa 7 tisíc už vrátilo. Ostatné rodiny sa nemohli vrátiť, lebo domy ešte nie sú opravené.“

Patriarcha Bagdadu vyjadril nádej do budúcnosti aj ohľadom náboženskej slobody: „Síce to chce čas, ale raz nastane. Nemôže sa uprednostňovať jedno náboženstvo, nikto ma nemôže nútiť stať sa kresťanom alebo moslimom“.

Mons. Sako sa poďakoval aj za pomoc zo zahraničia: „S pomocou, ktorá prichádza zo západu pomáhame všetkým. A ľudia sú tým dojatí. … Našim cirkvám pomáha morálna, duchovná i materiálna pomoc … Cirkev musí byť pripravená, podporovaná, neostať sama. Je nás pol milióna kresťanov a bolo nás 1,5 milióna.“

Zdroj: TK KBS

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20180209017