Mimoriadna správa – desiatky obetí v Stredoafrickej republike, desaťtisíce na úteku

Na úteku je 27 000 civilistov

STREDOAFRICKÁ REPUBLIKA – 15. novembra zaútočili rebelské skupiny z hnutia Ex-Seleka, na čele ktorého stojí generál Ali Darassa, na utečencov sústredených v blízkosti katedrály v diecéze Alindao. Väčšina napadnutých boli kresťania. Útok bol reakciou na smrť jedného moslima, ktorého zavraždili protimoslimskí militanti Anti-balaka deň predtým. Oficiálne je zabitých 42 ľudí, vrátane dvoch kňazov, avšak neoficiálne odhady hlásia viac ako 100 obetí. Domy boli vyrabované a vypálené.

Biskup Nestor Cyr-Nestor Yapaupa

Jedným zo zavraždených je aj generálny vikár diecézy Blaise Mada. Dnes ráno bol pochovaný. O otcovi Celestinovi Ngoumbangovi sa predpokladá, že aj on pri útoku prišiel o život, správa však nie je oficiálne potvrdená.  Biskup Nestor Cyr-Nestor Yapaupa sa s niekoľkými ďalšími ľuďmi nachádza v v nemocnici, ktorú patroluje MINUSCA – mierová misia OSN. Nie je však známe, či dôvodom sú ich zranenia alebo bezpečnosť.

Útok v Alindao je posledným zo série brutálnych útokov na civilné obyvateľstvo.  V posledný októbrový deň a v prvý novembrový sa podobné násilné útoky odohrali v mestách Bambari a Batangafo, niekoľko ľudí v nich prišlo o život. Na úteku je 27 000 civilistov.

Jeden z utečeneckých táborov