Modlíme sa za pokoj Fatimy pre Nigériu

Pred niekoľkými rokmi bolo približne sto miliónov kresťanov na celom svete prenasledovaných pre vieru, dnes je to dvojnásobné číslo. K najhorším krajinám patrí Nigéria a Sudán. V prípade oboch krajín násilie pochádza od radikálnych islamistov. Krviprelievanie je obzvlášť závažné v Nigérii – so 180 miliónmi obyvateľmi najľudnatejšej krajine v Afrike. Nigéria taktiež vykázala najvyšší počet kresťanských mučeníkov za minulý rok. Zavraždených len preto, že boli kresťania. Ich kostoly boli napadnuté a podpálené uprostred bohoslužieb, nevyberavé bombové útoky na preplnených trhoch, (bombové útoky, ktoré si nevyberajú, resp. nešetria nikoho), vraždy a únosy na takmer dennej báze. Takmer 3 milióny obyvateľov Nigérie bolo vyhnaných z domova a stali sa utečencami vo vlastnej krajine.

A predsa sa kresťania nevzdávajú. Práve naopak, naďalej sa usilujú o pokoj aj so svojimi moslimskými susedmi. Je taktiež veľa moslimov, ktorí vždy žili a pracovali v pokoji bok po boku kresťanov.

Väčšina z 25 miliónov katolíkov v krajine žije na juhu. V novej diecéze v Punkshine na severe žije okolo 170 000 katolíkov, čo je približne 15% populácie. Vo svojej pastoračnej práci sa biskup Michael Gokum silno spolieha na Sestry Našej Pani z Fatimy, nigérijskej kongregácie so 65 sestrami. Ich misia zahŕňa starostlivosť o chod miestnej veľkej školy a modlitbu za mier a pokoj – podobne ako fatimskí pastierikovia. Pred sto rokmi, keď prvá svetová vojna ešte stále zúrila, Naša Pani prehovorila k Hyacinte, Lucii a Františkovi a prisľúbila im, že sa vojaci čoskoro vrátia domov. Avšak najskôr musia vytrvať v každodennej modlitbe ruženca. Sestry sa modlia, a taktiež vyučujú. Avšak to, čo im chýba, je kláštor blízko školy s kaplnkou a bezpečné bývanie.

Prisľúbili sme im 48 000 eur pre tento účel. Ako otec Werenfried povedal vo Fatime: „Vieme, že Mária môže rozšliapať hlavu hadovi. Preto sme zasvätili pápežskú nadáciu ACN našej Pani z Fatimy, ktorá nám ukázala cestu oslobodenia prenasledovanej Cirkvi.“ Je to cesta obrátenia, pokánia a modlitby ruženca. A tiež cesta obety. Nech príde pokoj, ako si priala Naša Pani – pre naše sestry, žiakov a ľudí Nigérie.