22. august je v roku 2019 historicky prvý krát „Medzinárodným dňom spomienky na obete násilia založeného na náboženstve“. Najviac prenasledovanou náboženskou skupinou sú kresťania.

„Stav náboženskej slobody vo svete je alarmujúci,“ upozorňuje Miroslav Dzurech, riaditeľ ACN Slovensko.

Každý siedmy kresťan žije v krajine, kde je kvôli viere ohrozená jeho kariéra, zdravie či život. Na celom svete trpí prenasledovaním kvôli viere až 300 miliónov kresťanov. To z nich robí najviac prenasledovanú náboženskú komunitu na svete, ukazuje analýza situácie od ACN v 196 krajinách z konca roka 2018.

Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt v roku 2018 pripomenul, že v niektorých oblastiach sveta čelia kresťania doslova „vyhynutiu.“ „V niektorých regiónoch dosahuje stupeň perzekúcie takmer úroveň genocídy, podľa platných definícií OSN,“ povedal.

Situácia sa zhoršuje aj pre ďalšie náboženské skupiny. Spomínaná analýza ukazuje, že v Európe je na vzostupe anti-islamská nálada v spoločnosti. Zvyšuje sa aj počet anti-semitských vyjadrení, ktoré majú za následok väčšie množstvo emigrácie Židov do Izraela.

Zlú situáciu priznala aj Organizácia spojených národov. Práve kvôli „bezprecedentnému nárastu násilia voči náboženským komunitám“ členské štáty určili 22. august ako medzinárodný spomienkový deň, ktorý má na túto situáciu upriamiť pozornosť.

„V tento deň by si všetky vlády mali uvedomiť, že náboženská sloboda je jedno zo základných ľudských práv. Musíme teda spoločne robiť všetko, aby na svete nebol ani jeden človek, ktorý trpí pre svoju vieru,“ povedal Miroslav Dzurech.

Autoritárske štáty ubližujú čoraz viac, na zozname prvý krát aj Rusko

Analýza ACN za roky 2016-2018 ukázala, že situácia sa zhoršila až v 18 z 38 krajín, ktoré boli už predtým označené za problémové.

Extrémne sa podmienky pre veriacich ľudí bez ohľadu na vierovyznanie za posledné dva roky zhoršili napríklad v Číne a Indii.

V krajinách ako Severná Kórea, Saudská Arábia, Yemen či Eritrea boli podmienky už predtým také zlé, že zhoršenie situácie takmer z definície nie je možné odmerať.

Na zoznam sa po prvý krát dostali aj Kirgizsko a Rusko, v ktorých podľa zistení ACN dochádza ku systematickej diskriminácii náboženských komunít.

Podľa analýzy ACN sa za posledné roky zhoršili zásahy štátnych aktérov voči náboženskej slobode. Ide pritom takmer bez výhrady o autoritárske režimy s nedemokratickým zriadením.

Slovenský parlament bude rokovať o vyhlásení k prenasledovaným kresťanom

Na Slovensku sa bude v septembri  hlasovať o uznesení z dielne predsedníčky ľudskoprávneho výboru NRSR Anny Verešovej. Uznesenie, ktoré predbežne podporujú politické strany z opozície aj koalície, vyzýva vládu, aby sa vážne zaoberala témou náboženskej slobody.

„Je na čase aby sa aj Slovensko vo výraznejšej miere pridalo do aktivít na ochranu náboženskej slobody vo svete. O to sa na pôde parlamentu snažíme už vyše roka a naše úsilie vyvrcholí na septembrovej schôdzi. Uznesenie o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám vo svete sa teší podpore naprieč politickým spektrom a verím, že ho v septembri prijmeme so silným mandátom,“ povedala Verešová.