Pápež zapálil sviecu za mier v Sýrii

„V tejto chvíli sa chcem stotožniť s nádejou na pokoj pre deti Sýrie, milovanej Sýrie, sužovanej vojnou trvajúcou už osem rokov, “ povedal Svätý Otec, keď zapaľoval symbolickú sviecu za pokoj a zmierenie v Sýrii. Otvoril tak vianočnú kampaň medzinárodnej pápežskej nadácie ACN – Aid to the Church in Need. Nadácia vyzýva na modlitbu, pomoc a prejavy solidarity s obyvateľmi Sýrie, ktorí túžobne očakávajú mier.

Pápež František zapálil sviecu za mier v Sýrii po modlitbe Anjel Pána na Svätopeterskom námestí

„Modlime sa a pomáhajme kresťanom, aby zostali v Sýrii a na Blízkom východe ako svedkovia milosrdenstva, odpustenia a zmierenia,“ povedal pápež po nedeľnej modlitbe Anjel Pána na Svätopeterskom námestí a dodal: „Nech tento plameň nádeje dorazí k všetkým, ktorí v týchto dňoch trpia konfliktmi a nepokojmi v rôznych iných častiach sveta, blízkych aj vzdialených.“

Sýrski školáci chcú žiť v mieri

Iniciatíva „Sviece za mier v Sýrii“ sa začala v Sýrii, keď miestne kresťanské komunity spolu s ACN pozvali školákov z celej krajiny, aby kreslili a písali posolstvá mieru. Zapojilo sa 50 000 detí z miest, ktoré sú najviac poznačené vojnou. Deti z Aleppa, Damasku, Homsu, Marmarity, Tartusu, Latakie a Hassaké sa spoločne modlili a zdobili ochranné kryty na sviece symbolmi mieru, aby tak svetu doručili svoju správu – túžbu po mieri v Sýrii. Následne sa stretnú na procesiách so zapálenými sviecami. Hlavnými obeťami konfliktu, ktorý stále prebieha, sú totiž práve sýrske deti. Kvôli vojne prichádzajú o svoje domovy, rodinných príslušníkov aj možnosť vzdelávať sa a prežiť pokojné detstvo. Zničených bolo viac ako 3 000 škôl, 5,5 milióna ľudí ušlo zo Sýrie a 6,3 milióna ľudí síce naďalej žije vo svojej krajine, ale ako vnútorne vysídlené osoby. Len sýrsky vzdelávací systém prišiel v dôsledku vojny o 150 000 odborníkov vrátane učiteľov.

„Advent je obdobím nádeje… Preto sa pripájam k iniciatíve ACN a teraz zapálim túto sviecu, spoločne s mnohými deťmi, ktoré urobia to isté – so sýrskymi deťmi a mnohými veriacimi vo svete, ktorí dnes zapaľujú svoje sviece,“ povedal Svätý Otec. Symbolickú sviecu, ktorú zapálil, vytvoril miestny remeselník zo štvrte Bab Touma v Starom meste sýrskeho hlavného mesta Damask. Zdobia ju fotografie detí z Aleppa a logo iniciatívy – detská ruka, ktorá predstavuje rozprestreté krídla holubice.

ACN vyzýva ľudí dobrej vôle na celom svete, aby odpovedali na výzvu sýrskych detí.  Pozýva ich k tomu, aby spoločne so Svätým Otcom zapálili sviece, a vyslali tak posolstvo nádeje a znásobili hlas detí, ktorý svet často nepočúva. V mene sýrskych detí prehovorila pápežská nadácia ACN aj v roku 2016, keď do Európskeho parlamentu doručila ich kresby vyjadrujúce túžbu po mieri.

Do iniciatívy „Sviece za mier v Sýrii” sa zapojilo 50 000 sýrskych detí

Slovenská národná kancelária ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi sa k medzinárodnému úsiliu pripojila kampaňou Pomoc pre Sýriu, ktorú otvorila minulý týždeň. Pri tejto príležitosti Slovensko navštívil sýrsky katolícky arcibiskup z Aleppa Mons. Antoine Chahda, ktorý sa v siedmich mestách prihováral slovenským veriacim. Okrem iného povedal: „Ako arcibiskup z mesta Aleppo vám ďakujem za vaše modlitby. Táto vojna sa ešte neskončila, ale veľmi dúfame, že čoskoro sa skončí. Ďakujeme, že nezabúdate na Sýriu.“

Pápežská nadácia chce poskytnúť sýrskemu ľudu konštruktívnu podporu zameranú nielen na núdzovú pomoc a zabezpečenie akútnych potrieb, ale aj na budovanie základov pokojnej budúcnosti krajiny. Pre Sýrčanov bude aj naďalej zabezpečovať ubytovanie, energie, rekonštrukciu domov a kostolov, vzdelávanie detí a mládeže, lekársku i terapeutickú opateru, ako aj pastoračnú starostlivosť. Pre 15 000 detí spomedzi tých najchudobnejších chce nadácia pripraviť skromné vianočné balíčky, aby im aj takýmto spôsobom prinavrátila detskú radosť.

Viac o možnosti podpory pokojnej budúcnosti Sýrie nájdete na www.pomocpresyriu.sk.