Neprejde ani deň bez útoku na kresťanské dediny v pohraničí Kamerunu a Nigérie.

Boko Haram. Foto: Wikimedia Commons
Boko Haram. Foto: Wikimedia Commons

„Boko Haram sú ako jazdci Apokalypsy alebo viachlavá hydra. Keď zotnete jednu hlavu, narastie ďalšia,“ hovorí biskup Mons. Bruno Ateba z diecézy Maroua-Mokolo v severnom Kamerune v rozhovore pre pápežskú nadáciu ACN Slovensko.

Koncom roka 2015 nigérijská vláda oznámila, že teroristickú skupinu Boko Haram konečne po dlhých trinástich rokoch porazila. Nie je to, bohužiaľ, pravda – teroristi sa len presunuli do iných, skôr vidieckych oblastí. A čo je ešte horšie, z Nigérie sa rozšírili do iných krajín, najmä do Kamerunu. „Na hranici Nigérie a Kamerunu neprejde deň bez útoku teroristov,“ upozorňuje biskup. „Únosy a popravy, ktoré vykonávajú, sú pre nás symbolom strachu a vlády teroru. A pre obyvateľov sú aj zdrojom hlbokej psychickej ujmy.“

Už počas Vianoc sme na stránkach ACN informovali o strašnom čine, ktorý teroristi nahrali na video, aby ním šírili strach medzi ľuďmi po celom svete. Je na ňom poprava 11 ľudí: 10 kresťanov a 1 moslima. Teroristi z ISWAP (odnož tzv. Islamského štátu, ktorá vyrástla z Boko Haram) vyhlásili túto popravu za odvetu za zabitie vodcu ISIS Abu Bakr al-Baghdádiho, ktorého špeciálne jednotky armády USA vypátrali a zabili koncom októbra 2019.

Ukazuje sa teda, že vyhlásenia nigérijskej vlády neplatia. „Je veľmi ťažké pochopiť, prečo vláda stále nepokročila v riešení tejto krízy. Raz zabijú 30, inokedy 59 ľudí… Všetci ideme ďalej, akoby sa nič nestalo. Jediné, čoho sa dočkáme, je formálne odsúdenie zločinu. To však nestačí,“ kritizuje pomery Mons. Kukah, ďalší miestny biskup.

Do správ sa zatiaľ nedostala ďalšia tragédia, ktorá sa odohrala v takmer rovnakom čase ako spomínaná poprava. Biskup Bartolomej Hourgo z diecézy Yaouga v Kamerune nám o nej napísal:

„Moja rodná dedina Blablim už neexistuje! Teroristi zavraždili mladého muža z mojej rodiny a úplne zlikvidovali celú dedinu vrátane môjho rodného domu. Každý, kto mohol, utiekol do mestečka Mora, vzdialeného 17 km. Okrem domovov ľudia stratili i zdroj príjmov, nebudú totiž môcť zberať bavlnu. Navyše je momentálne v regióne krutá zima. Prosím vás, modlite sa za tých, ktorí boli vyhnaní zo svojich domovov a musia spať v tomto počasí vonku.“

Naše modlitby sprevádzajú trpiacich ľudí z dediny Yaouga. Súčasne nás nútia zamyslieť sa nad tým, či tu ide o terorizmus, alebo o organizovaný zločin.

Terorizmus alebo organizovaný zločin?

Ničenie dedín, plienenie, lúpeže, únosy, vraždy – to sú hlavné aktivity teroristických skupín pôsobiacich v regióne. Po roku 2015 síce utrpeli ťažké straty, ale stále existujú. Násilie, ktoré páchajú, nezmizlo. Zmenil sa len spôsob, akým fungujú. Premenili sa na gangy ako v prípade organizovaného zločinu: operujú v menších skupinách a sú ťažšie vystopovateľné. Priznáva to aj generálny tajomník nigérijskej armády Yusufu Buratai v stanovisku z 19. septembra 2019: „Spôsob fungovania týchto teroristických živlov nabral podobu kriminality zameranej výlučne na vlastný prospech. Je všeobecne známe, že už sa ani netvária, že by im šlo o obranu akejsi veľkej myšlienky.“

Podľa Rady pre zahraničné vzťahy v Afrike prišlo v Nigérii za posledných 10 rokov v dôsledku násilia o život až 36-tisíc ľudí.

To zďaleka nie je všetko. V Nigérii sa momentálne nachádza vyše 270-tisíc ľudí, ktorí sú kvôli konfliktu s teroristami vnútorne vysídlení. Museli opustiť svoje domovy podobne ako obyvatelia Yaougy. Násilie stále pokračuje. Deje sa tak napriek tomu, že nigérijská armáda v spolupráci s Kamerunom nasadila do boja s týmito nebezpečnými skupinami vyše 7-tisíc vojakov.

Šelma prichádza s novou vlnou násilia

Armáda je pomerne efektívna v likvidovaní konvenčných útokov, ktoré organizácia Boko Haram podnikala v minulosti. Nenávisť, ktorá tým v nej rástla, sa teraz prejavila v novej generácii teroristov. Mladí sú totiž špeciálne náchylní uveriť teroristickej propagande. „Môže za to extrémna chudoba a strach z budúcnosti,“ zdôvodňuje Mons. Ateba.

Skutočne sa majú čoho báť. V Kamerune v roku 2019 Boko Haram zaútočila dovedna 100-krát, pričom zavraždila vyše 100 ľudí a mnoho ďalších zranila.

„Už-už sme si mysleli, že sme šelmu s názvom Boko Haram porazili. No ona opäť povstala. Len v mojej diecéze sme mali minulý týždeň 13 rozličných útokov. K viacerým z nich sa ešte nikto neprihlásil, no prevažnú väčšinu budú mať na svedomí práve títo teroristi,“ konštatuje biskup.

Pomôcť môže každý z nás

„Zúfalá situácia v Nigérii a Kamerune je výzvou pre každého z nás,“ hovorí Miroslav Dzurech, riaditeľ pápežskej nadácie ACN Slovensko. „Na politickej úrovni je určite potrebné využiť všetky diplomatické kroky, ktoré zabezpečia, aby miestne vlády bojovali s terorizmom ešte efektívnejšie. Pomôcť však môžeme aj my.“

Pápežská nadácia ACN v regióne dlhodobo podporuje rozličné humanitárne a pastoračné projekty. Môže sa tak diať len vďaka podpore od dobrodincov. – minulý rok podporili vyše 5 400 projektov v 149 krajinách.

Ak sa aj vy chcete stať darcom a prispieť k ochrane kresťanov, ktorí trpia pre svoju vieru v Krista, môžete tak urobiť tu. Ďakujeme.