Turecká ofenzíva môže sputiť ďalšiu utečeneckú vlnu, varuje sýrsky biskup

Akcia Turecka voči Kurdom môže destabilizovať región. Zároveň kvôli konfliktu trpia aj tí, ktorých sa priamo netýka, upozorňuje sýrsky arcibiskup Behnan Hindo, ktorý pôsobí v Kurdmi ovládanom regióne v Sýrii.

Podľa biskupa sa do Európy kvôli nepokojom ľahko môžu dostať aj islamskí teroristi. Obáva sa toho najmä kvôli tomu, že na konfliktom území sa nachádzajú väznice s bojovními ISIS, ktorých teraz nemá kto strážiť.

“Z pohraničia k nám prúdi veľa ľudí,” hovorí arcibiskup Hindo. “Konflikt je veľmi vážny a obávam sa, že z mnohých ľudí sa stanú utečenci. Od začiatku vojny v Sýrii utieklo z krajiny už 25% katolíckych a 50% ortodoxných kresťanov z Hassaké a Qamishli. Dnes sa obávam podobného, ak nie väčšieho exodu.”

“Ak bude konflikt pokračovať, zmarí všetky snahy o návrat utečencov do ich domovov. Namiesto toho bude začiatkom novej utečeneckej vlny, ktorý nikto nebude schopný kontrolovať,” varuje taktiež arcibiskup z irackého Erbilu Bashar Warda. Práve do jeho diecézy utekajú mnohí Sýrčania.

V Sýrii navyše pokračujú nepokoje aj vo zvyšku krajiny. Po ôsmich rokoch krvavého konfliktu žiaľ musíme konštatovať, že kresťanstvu v krajine hrozí zánik. Pred vojnou bolo v Sýrii vyše 1,5 milióna kresťanov. Dnes sa ich počet oficiálne udáva na 500-tisíc. Reálne čísla však budú oveľa nižšie.

“Kresťania zohrávajú dôležitú úlohu ako mediátori medzi šiítskymi a sunnitskými moslimami, ktorým pomáhajú riešiť vzájomné spory. Kresťania garantujú pluralitnú spoločnosť a toleranciu voči menšinám, čo je kľúčové pre stabilitu v regióne. Ich prítomnosť je dôležitá, pretože kresťanstvo je náboženstvom zmierenia a odpustenia a práve to dnes Blízky východ potrebuje,” zdôrazňuje riaditeľ ACN Slovensko Miroslav Dzurech.

Modlite sa s nami za pokoj a mier v Sýrii. Ďakujeme.

V Sýrii prostredníctvom vašich darov pomáha ACN už niekoľko rokov. V rozvrátenej krajine nemajú kresťania inú nadej, než pomoc zvonku. Od nás.

Slovensko sa uznesením parlamentu nedávno prihlásilo k ochrane náboženskej slobody. Nestáva sa často, aby za uznesenie hlasovali predstavitelia všetkých politických strán. Pridajme sa teda ako krajina, ale najmä jednotlivo, každý z nás, k zástupu tých, ktorým sloboda nie je ľahostajná.

Takmer v 50 krajinách sveta sú dnes ľudia prenasledovaní alebo diskriminovaní len preto, že sú kresťania. Pakistan nie je jediný. Spolu podporujeme vyše 5 400 projektov po celom svete.

Nemohli by sme to však urobiť bez vašej štedrej pomoci. Tieto projekty môžete podporiť nasledujúcim spôsobom:

  • Online cez portál Darujme (preferujeme túto možnosť)
  • Platobným prevodom na účet SK0909000000005121339396 (do poznámky, prosím, uveďte vaše kontaktné údaje: meno a adresa)
  • Alebo si od nás mailom na info@acn-slovensko.org vyžiadajte platobné šeky, radi vám ich zašleme

 

300 miliónov kresťanov trpí pre svoju vieru. Pridajte sa k nám a získajte informácie o tom, ako môžete pomôcť.