Na Slovensko prišiel vzácny hosť z Pakistanu, uviedli sme do života aj ďalšiu dôležitú publikáciu.

Slovensko má za sebou prvý ročník Týždňa pomoci prenasledovaným kresťanom. Počas neho sme v ACN Slovensko zažili mnoho Božej milosti pri rozličných udalostiach.

Otec Emmanuel počas svätej omše v UPC Bratislava.

Ako už zrejme viete, na Slovensko zavítal otec Emmanuel Yousaf z Pakistanu. Počas 9 dní, ktoré na Slovensku strávil, absolvoval vyše 15 podujatí. “Či už išlo o omše, alebo rozhovory do viacerých celoštátnych médií, bol vždy pripravený pútavo rozprávať. O práci kňaza, o živote v Pakistane, o spolužití s moslimami. Bolo to vždy veľmi inšpirujúce,” zhodnotil riaditeľ ACN Slovensko Miroslav Dzurech.

Potešil nás jednak záujem verejnosti pri účasti na diskusiách či v kostoloch, ale aj záujem médií. Okrem kresťanských portálov bol otec Mani, ako ho všetci familiárne prezývajú, hosťom aj v relácii televízie TA3:

S otcom Yousafom sme urobili rozhovor aj na náš web. Prečítať si ho môžete tu.

Otca Emmanuela prijali aj poslanci Národnej rady priamo v budove parlamentu. Na rokovaní za zatvorenými dverami, ako aj na tlačovej konferencii apeloval na Slovensko, aby sa zaujímalo o situáciu kresťanov vo svete.

“Chceme žiť s bratmi moslimami v našej spoločnej krajine a pracovať na jej zlepšení, tak, ako Slováci pracujú na zlepšení Slovenska. K tomu potrebujeme pomoc – aj finančnú, aj politickú, no najmä pomoc silnej modlitby. Modlite sa za nás, prosím,” povedal.

“Slovensko sa nedávno uznesením parlamentu zaviazalo, že situáciou prenasledovaných kresťanov vo svete sa bude zaoberať,” pripomenul Miroslav Dzurech.

Situácia kresťanov vo svete sa zhoršuje

Žiaľ, nie všetky okamihy našej práce sú radostné. Naším poslaním je aj šíriť informácie o utrpení, ktoré zažívajú naši bratia a sestry v iných častiach sveta. Nie všade majú kresťania slobodu žiť svoju vieru. Práve naopak.

Až 300 miliónov kresťanov žije v krajine, kde sú pre svoju vieru obmedzovaní. Niektorí prídu o prácu, niektorí nemajú prístup k vzdelaniu. Bežné sú však aj vyhrážky, ublíženie na zdraví či násilná smrť.

Práve o situácii v najproblematickejších krajinách podrobne hovorí nová publikácia od ACN s názvom Trpiaci a zabudnutí – Správa o prenasledovaní kresťanov pre vieru za roky 2017 – 2019.

Musíme konštatovať, že situácia sa vo väčšine pozorovaných krajín zhoršila. Najhorším miestom na život ostáva pre kresťanov diktátorská Severná Kórea. Odhaduje sa, že v pracovných táboroch môže byť internovaných až 70-tisíc kresťanov.

Mierne zlepšenie možno trochu paradoxne nastalo v Sýrii a Iraku. Hoci o konfliktoch v týchto krajinách počúvame denno-denne z médií, najväčšie zverstvá tam Islamský štát napáchal ešte v predchádzajúcom sledovanom období (2015 – 2017).

Na druhú stranu, aj dnes tento región sužujú nepokoje. Len nedávno sme informovali o tom, že radikáli zavraždili kňaza Arménskej katolíckej cirkvi a jeho otca.

“Výsledky tejto publikácie nás zarmucujú, avšak veríme, že je potrebné o situácii informovať neskreslene. Zlá situácia kresťanov vo svete je aj pre ACN “hnacím motorom”, kvôli ktorému pokračujeme v našej práci,” zhodnotil riaditeľ ACN Slovensko Miroslav Dzurech.

Celú publikáciu si môžete zadarmo prečítať online. Ak máte záujem o fyzickú kópiu, napíšte nám na info@acn-slovensko.org

 

Grékokatolícky chrám v Bartošovciach svietil na červeno na znak solidarity s prenasledovanými kresťanmi.

Červená streda: Budovy po celom svete svietili na červeno, pridalo sa aj Slovensko

Už tradične posledné novembrové týždne prebehla po celom svete aj akcia Červená streda. 20., respektíve 27. novembra sa vo viacerých svetových metropolách nasvietili kostoly aj iné verejné budovy na červeno. Vyjadrili tak solidaritu s prenasledovanými kresťanmi vo svete.

Na Slovensku aj tento rok svietilo viacero kostolov po celej krajine, napríklad Grékokatolícky chrám v Slavkovciach (na fotografii).

Spojme sa dnes v myšlienkach a modlitbách za trpiacich kresťanov na celom svete, slávili Moleben pred narodením Krista na úmysel pomoci trpiacim. Počas nasledujúcej sv. liturie sme si pripomenuli, že máme v modlitbe moc odovzdávať osudy kresťanov, ktorí sa netešia slobode vyznania viery vo svojej domovine, či trpia rôznymi formami prenasledovania pre vieru, odovzdávať do rúk nášho Nebeského Otca, nielen v tento výnimočný deň, napísal Kamil Ganóczy, tamojší kňaz.

Okrem toho nás teší aj nasvietenie Mestskej veže priamo v centre Banskej Bystrice.

Znakom mimoriadnej anagažovanosti Slovákov je to, že aj viacerí z vás sa do Červenej stredy zapojili. jeden príklad za všetky:

Nemali sme červené svetlo, tak sme sa obliekli do červenej farby, napísala nám pani Lenártová zo Základnej školy Bartošovce.

 

Po úspechu tohto ročníka sa nám už ozvali ďalší predstavitelia miest a obcí na Slovensku, ktorí vyjadrili tejto akcii podporu. Spoločne sa preto už tešíme na Červenú stredu 2020.