Nestihli ste? JUŽNÝ SUDÁN, SUDÁN, NIGÉRIA a EGYPT v číslach, faktoch a svedectvách.

RÁDIO LUMEN – Predstavte si, že ste sa narodili v roku 1955 a dnes máte 63 rokov. Ak ste mali to šťastie narodiť sa na Slovensku, nikdy ste bezprostredne nezažili vojnu. Ak ste sa v tom istom roku narodili na území stredovýchodnej Afriky, ktoré je dnes samostatným dvanásťmiliónovým Južným Sudánom so šesťdesiatpercentnou kresťanskou väčšinou, 44 zo svojich 63 rokov ste prežili vo vojne. Taká je realita Juhosudánskej republiky: 44 rokov – tri občianske vojny – milióny zavraždených, milióny utečencov, milióny  navždy zjazvených duší. Vo víre poslednej občianskej vojny naďalej miznú životy, domovy, nádeje…

***

Čo sa dialo v v severovýchodnej Nigérii blízko čadskej hranice v čase teroristického útoku na redakciu časopisu Charlie Hebdo v Paríži  7. januára 2015? Koľko nevinných – kresťanov aj moslimov – bolo zavraždených v tieni európskych udalostí a odišlo do zabudnutia „ako nepotrebný, zbytočný hmyz, ktorý nikto nespočíta, nikto nepochová…“ ?

***

Egypte sa donedávna stávalo nedobrovoľnými nevestami svojich moslimských únoscov niekoľko dievčat ročne. Dnes sú ich tisícky. Takmer všetky pochádzajú z rodín koptských kresťanov, väčšina obetí sú maloleté dievčatá. Napriek tomu, že egyptské zákony nepovoľujú manželstvá neplnoletých a sexuálny vzťah s neplnoletou osobou sa považuje za trestný čin, skorumpované kompetentné orgány privierajú obe oči. Napriek hlasným porevolučným rečiam o ľudských právach, vrátane rečí o zrovnoprávnení kresťanov s vyznavačmi islamu, je krajina hlboko ponorená – aj kultúrne a spoločensky – v islame.

***

Tretiu časť série rozhovorov s Marcelou Michálkovou, spolupracovníčkou pápežskej nadácie ACN – Aid to the Church in Need, o násilí páchanom na príslušníkoch minoritných náboženstiev, predovšetkým na  kresťanoch na africkom kontinente, ste si mohli vypočuť v sobotu 20. októbra 2018 v čase od 10:00 do 11:00. Repríza je na programe v piatok 26. októbra 2018 o 11:00. Rozhovor je možné vypočuť si aj v archíve Rádia Lumen: https://www.lumen.sk/archiv-play/102845.

Rozhovory s Marcelou Michálkovou vznikli na základe jej publikácie s názvom Prenasledovanie, mučenie, smrť …, ktorá vyšla nedávno vo Vydavateľstve DON BOSCO.  Sú bolestivým obnažením súčasného sveta, v ktorom podľa ľudskoprávnej organizácie Open Doors a pápežskej nadácie ACN približne 75 %  všetkých foriem nábožensky motivovaného násilia – diskriminácie, genocídy, militantného extrémizmu, nacionalisticko-náboženského radikalizmu či štátom podporovaného politického prenasledovania – sa odohráva práve na kresťanoch.