V sýrskom meste Qamishli na severovýchode krajiny blízko tureckej hranice zaútočil v pondelok neznámy strelec na motocykli na kňaza arménskej katolíckej cirkvi. Kňaz Hovsep Hanna Beyodan, ktorý patril do spoločenstva saleziánov spolupracovníkov, v nemocnici na následky strelných zranení zomrel.

Zastrelený otec Bidoyan

Spolu so svojím otcom bol na ceste za miestnou komunitou veriacich, aby skontroloval priebeh rekonštrukcie chrámu v štvrti Al-Shaheel. Otec kňaza zomrel na mieste v dôsledku strelných zranení a miestny diakon, ktorý sa k nim pripojil je zranený.

„Zatiaľ nevieme potvrdiť ani vyvrátiť, že vražda kňaza súvisí s konfliktom medzi protureckými silami a Kurdmi,“ hovorí riaditeľ ACN Slovensko Miroslav Dzurech. Rovnako nebola zistená ani totožnosť útočníka.

Vražda kňaza a jeho otca nie je jedinou násilnou udalosťou v Quamishli. V ten istý deň v meste explodovali dve autá s náložou. Následkom bombových útokov zomrelo 6 ľudí a ďalších 32 bolo zranených.

Mesto Qamishli je spolu s mestom Hassake v týchto týždňoch útočiskom pre sýrskych kresťanov, ktorí unikli pred hrozbami vojnového konfliktu z okolitých dedín. Tu sa o nich starajú príbuzní a miestna cirkev, keďže v týchto mestách žijú početné kresťanské menšiny.

Ani ľudia v Qamishli sa však nevyhli ohrozeniu. Počas prvej vlny tureckej ofenzívy dopadla strela do miestnej štvrte na okraji mesta, kde bývajú civilisti a kde žije aj kresťanská komunita. „Masaker, ktorý spôsobili Turci, núti stále viac a viac kresťanov utiecť zo svojich domovov,“ hovorí Nidal Thomas, episkopálny predstaviteľ Chaldejskej katolíckej cirkvi v Hassaké.

Thomas sa obáva, že pokračujúci konflikt a napätie môže spôsobiť ďalší veľký exodus z krajiny.

„Kresťanské rodiny a komunity sú v tejto oblasti dôležitou spoločenskou skupinou, pretože práve ony prinášajú pokoj a porozumenie do napätých situácií. Kvôli násilným konfliktom však mnohé z nich musia unikať do utečeneckých táborov v iných krajinách,” vysvetľuje riaditeľ ACN Slovensko Miroslav Dzurech.

Arménska katolícka cirkev je samostatná, takzvaná autokefálna cirkev, ktorá má vlastnú hierarchiu nezávislú od iných kresťanských cirkví, no je v spoločenstve s rímskou katolíckou Cirkvou. Jej základy položili apoštoli Tadeáš a Bartolomej. Vďaka arménskym prekladom apokrifných evanjeliových textov poznáme napríklad mená troch osôb – Caspar, Melchior a Balthasar – ktoré podľa tradície navštívili narodeného Ježisa v Betleheme.

V roku 1996 podpísali pápež Ján Pavol II. a arménsky patriarcha „katholikos“ Karekin II. vyhlásenie, v ktorom uznali spoločný pôvod arménskej a rímskej katolíckej Cirkvi.

Nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi pôsobí desiatky rokov v 140 krajinách sveta, kde je ohrozená náboženská sloboda, alebo je porušované základné ľudské právo na vierovyznanie. Ročne podporuje 5400 projektov sumou vyše 110 miliónov eur. Projekty môžete finančným darom podporiť tu.

Modlime sa spoločne za zosnulých a za všetky obete nezmyselného násilia vo svete.