Utorok 1. mája 2018 bol pre farnosť Panny Márie Fatimskej v Bangui, hlavnom meste Stredoafrickej republiky, dňom veľkého utrpenia a smútku. Skupina ozbrojených útočníkov rozpútala násilie počas svätej omše, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 2 000 veriacich, a na mieste bolo mŕtvych 19 kresťanov.

Kňaz Moses Otti sprostredkoval pápežskej nadácii ACN – Aid to the Church in Need udalosti utorkových útokov, pri ktorých bolo okrem obetí na životoch zranených ďalších viac ako 120 ľudí. „Útočníkov bolo viac ako policajtov, a tak sa policajti stiahli. Hneď potom začali útočníci strieľať a hádzať medzi ľudí ručné granáty,“ povedal otec Otti a dodal: „Na vlastné oči som videl, ako hodili tri granáty do prednej časti kostola. Vďaka Bohu, v tom priestore práve vtedy neboli žiadni ľudia. Ďalší granát útočníci hodili medzi veľké množstvo veriacich zhromaždených na voľnom priestranstve pred kostolom. Hodili ho spoza múrov obkolesujúcich faru. Granát vybuchol.“ Sväté omše v tejto farnosti sa bežne slávia na otvorenom priestranstve, pretože kapacita kostola je 2 000 veriacich.

„Dav sa okamžite rozpŕchol na všetky strany. Ľudia boli takmer všade – v izbách kňazov, v jedálni, na farských chodbách, v našej kuchyni a dokonca aj na toaletách,“ opisuje situáciu a dodáva: „Veľmi veľa ľudí bolo zranených. Boli tam ale aj takí, ktorí nemohli utiecť. Bol to dav ľudí, ktorí utekali, kričali a plakali.“

Otec Otti bol pri oltári spolu s ďalšími pätnástimi kňazmi, keď uvidel strelca pred kostolom, ako mieri na veriacich. Videl, ako útočník robí rukami pohyb, ktorým vyzýval ľudí, aby sa upokojili, a vzápätí na to spustil paľbu do davu. „Počul som streľbu počas modlitby veriacich, len chvíľu pred obetovaním.“

Keď sa situácia upokojila, veriaci začali zvážať zranených do nemocnice. V stenách kostola a fary ostali diery po guľkách. K útoku sa zatiaľ nepriznala žiadna z povstaleckých skupín bojujúcich v krajine. Násilie pokračovalo aj popoludní, keď útočníci vypálili mešitu a o život prišli ďalší dvaja ľudia.

Medzi zavraždenými v Kostole Panny Márie Fatimskej bol aj otec Albert Baba, kňaz zo susednej farnosti, ktorý sa dlhé roky aktívne zasadzoval za mier v krajine a vo svojej farnosti poskytoval útočisko tisícom utečencov.

Otec Otti o ňom povedal: „Poznal som ho veľmi dobre. Bol to pokojný kazateľ, mal okolo 70 rokov. Bol veľmi radostný a veľmi aktívny aj v takomto veku. Počas slávenia eucharistie rád tancoval. Pôsobil ako koordinátor pre spravodlivosť a mier v diecéze Bangui. Tam, kde sa diala nejaká neprávosť, prišiel a hovoril s ľuďmi, pomáhal im. Dnes by si určite prial, aby sa našou krajinou niesli modlitby za mier.“ Otec Albert Baba už v minulosti vyzýval k modlitbám za pokoj a mier v Stredoafrickej republike, kde ozbrojený konflikt trvá už viac ako 5 rokov.

Správy z krajiny uvádzajú, že ako memento niesli protestujúci ľudia telo zavraždeného kňaza ulicami Bangui až k prezidentskému palácu. Prezident Stredoafrickej republiky Faustin Archange Touadera vyhlásil po útokoch trojdňový štátny smútok.

Otec Otti vyjadruje túžbu po mieri: „Moja modlitba po útokoch v Bangui je – Dobrý Bože, daruj nám mier, aby sme mohli spolu žiť ako bratia a sestry. Ušetri všetkých nevinných ľudí utrpenia. Dobrý Bože, ukonči toto násilie a premieňaj srdcia útočníkov. Príď, Pane, a pomôž nám. Nech krv Tvojho služobníka otca Alberta a všetkých nevinných obetí nie je preliata zbytočne.“

Pápežská nadácia ACN dlhodobo podporuje v Stredoafrickej republike rôzne projekty.

 

Podporte obete v Bangui a projekty ACN v Stredoafrickej republike tu.

  • autentické fotografie z miesta útoku v Bangui sú v nízkej kvalite, zdroj – ACN