Kresťania zo sýrskeho Homsu sa čoskoro vrátia domov

SÝRIA Sýrski obyvatelia stále čakajú na úplné ukončenie vojny. Na miesta, kde už utíchli najintenzívnejšie boje, sa pomaly vracia život. Jedným z nich je aj Homs, v ktorom pápežská nadácia ACN – Aid to the Church in Need podporila rekonštrukciu 97 domov pre rodiny vysídlených kresťanov sumou 300 000 eur. Obnova domov začala výnimočne – slávením spoločnej ekumenickej slávnosti v sýrskej pravoslávnej Katedrále Um Al-Zehnar.

Arcibiskup Arbach (na snímke druhý sprava) počas svojej návštevy Slovenska pri príležitosti otvorenia národnej kancelárie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Každý z majiteľov zničených domov dostal pri tejto príležitosti malý kúsok skaly s nápisom „Ježiš je moja skala“. Táto skala je symbolickým základným kameňom obnovy a bude im pripomínať, že Ježiš je ten, komu môžu dôverovať a vďaka komu môžu budovať novú budúcnosť.

ACN v Homse pred časom podporila aj rekonštrukciu iných 110 domov. Tentokrát ale ide o prvý ekumenický projekt, keďže 97 rodín podporených v projekte „Ježiš je moja skala“ patrí k rozličným kresťanským denomináciám a obradom z katolíckeho aj pravoslávneho prostredia. Komisia zodpovedná za rekonštrukciu chcela aj týmto spôsobom poukázať na rozmanitosť kresťanských cirkví v Sýrii.

Aziz Al Houri s manželkou.

Na slávnosti sa zúčastnil arcibiskup melchitskej gréckokatolíckej cirkvi Jean-Abdo Arbach a arcibiskup sýrskej pravoslávnej cirkvi Selvanos Boutros Al-Nemeh. Spoločne udelili požehnanie kresťanským rodinám, ktoré kvôli vojne prežili obrovské trápenie a povzbudili ich v prácach na obnove domov. Arcibiskup Arbach priniesol svoje hlboké osobné svedectvo o utrpení sýrskeho ľudu aj na Slovensko, keď ho osobne navštívil pri príležitosti otvorenia národnej kancelárie pápežskej nadácie ACN v marci 2017.

Budúca mamička Genan Abdalaha.

Po ukončení slávnosti sa Aziz Al Houri s manželkou poďakovali ACN: „Ďakujeme vám za všetko, čo robíte. Sme šťastní aj kvôli našim deťom. Konečne sa naša rodina vráti späť domov!“ Svoju radosť vyjadrila aj iná tehotná mamička pri myšlienke, že po pôrode už svoje bábätko prinesie domov, do svojho vlastného domu. Aj ten teraz čaká rekonštrukcia. „Aj s manželom sa nevieme dočkať  chvíle, keď sa vrátime domov! Ak Boh dá, bude to čoskoro!“

Homs je tretie najväčšie sýrske mesto a je v ňom stále obrovské množstvo domov, ktoré potrebujú rekonštrukciu. Obnova 97 domov pre kresťanské rodiny je ale veľmi dôležitým znamením nádeje a vyjadruje vôľu obnoviť miestnu kresťanskú komunitu. Cieľom projektu je v prvom rade pomôcť kresťanským rodinám z rôznych cirkví, ktoré sú v najťažšej finančnej situácii, nemôžu si dovoliť platiť nájom a v súčasnosti prežívajú iba vďaka finančnej podpore Cirkvi.

 

ACN poskytuje sýrskemu obyvateľstvu núdzovú pomoc počas celého trvania konfliktu. Od začiatku vojny v roku 2011 realizovala v krajine projekty v hodnote takmer 21 miliónov eur.

Pomôžte aj vy kresťanom, ktorí trpia v dôsledku vojnových konfliktov. Nechcú byť utečencami, chcú sa vrátiť domov.